Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Gazeta od kuchni – warsztaty dziennikarskie z „Obywatelem Orzysza”

2015-02-05 12:00:22 (ost. akt: 2015-02-05 09:24:52)
Wspólne stworzenie fotomontażu, jako pamiątki z warsztatów, przysporzyło dzieciom najwięcej radości

Wspólne stworzenie fotomontażu, jako pamiątki z warsztatów, przysporzyło dzieciom najwięcej radości

Autor zdjęcia: A.Ch.

Dnia 2 lutego, w ramach programu ferii zimowych 2015, dziennikarze "Obywatela Orzysza" mięli przyjemność uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich. 13-osobowa grupa dzieci nauczyła się m.in. jakie cechy powinien posiadać dobry artykuł, jak duże znaczenie mają fotografie i tytuły, a także jak przygotować na makiecie stronę gazety do druku.

W miniony poniedziałek o godzinie 12:30 w Pawilonie Artystycznym, 13-osobowa grupa dzieci, wraz z opiekunkami z Domu Kultury, stawiła się na zorganizowanych w ramach ferii zimowych warsztatach dziennikarskich. Na początku, najmłodsi próbowali sami opisać zawód dziennikarza oraz umiejętności, które powinien on posiadać, aby stworzyć dobry tekst. Dowiedzieli się także, jak duże znaczenie dla przesłania artykułu ma jego tytuł i pierwszy akapit, czyli tzw. lead. Już po kilku minutach potrafili także wymienić podstawowe 6 pytań dziennikarskich, na które odpowiedź powinna znajdować się w każdym tekście. Na ich podstawie, wraz z pomocą dziennikarzy i opiekunów, próbowali stworzyć artykuł opisujący całe spotkanie.

Drugim punktem warsztatów, który przysporzył dzieciom najwięcej radości i wywołał ogromny entuzjazm, była możliwość stworzenia wspólnego fotomontażu w programie do obróbki zdjęć. Pomysłów było mnóstwo, od wąsów, czapek i smoczków, po postaci z bajek, które razem z dziećmi „stanęły do wspólnego zdjęcia”. Na koniec dzieci dowiedziały się jak najlepiej złożyć stronę gazety, aby przyciągnęła uwagę czytelnika. Na specjalnie przygotowanych makietach mogły także same, dzięki kolorowym puzzlom, stworzyć stronę „Obywatela Orzysza”.

Warsztaty przebiegły w bardzo miłej atmosferze, a dzieci z chęcią w nich uczestniczyły. Uśmiech na twarzach najmłodszych był dla dziennikarzy najlepszym podziękowaniem za wspólne spotkanie.

J.P.Zapraszamy do obejrzenia galerii z ferii zimowych!
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB