Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Bezpieczne ferie

2015-01-29 15:00:00 (ost. akt: 2015-01-28 08:24:50)

Autor zdjęcia: KWP

Uczniowie warmińsko-mazurskich szkół 26 stycznia zaczęli ferie zimowe. W związku z tym policjanci już od piątku (23.01) rozpoczęli akcję „ Bezpieczne Ferie 2015”. Celem działań, jak co roku, jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku najmłodszych. Na drogi Warmii i Mazur wyjedzie w tym czasie więcej patroli, które szczególną uwagę zwrócą na niebezpieczne miejsca, w których odbywa się „zimowe szaleństwo”. Nadzorem objęte zostaną także autokary, którymi na zorganizowany wypoczynek będą podróżować nasze pociechy.

W trakcie ferii policjanci będą odwiedzać te miejsca, w których odbywa się „zimowe szaleństwo”. Szczególnym nadzorem zostaną objęte miejsca, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, m.in. w okolicach akwenów wodnych, w obszarze torów kolejowych, dróg. Funkcjonariusze będą odwiedzać również miejsca zbiorowego wypoczynku dzieci, gdzie swą uwagę skupią na opiekunach, którzy opiekują się naszymi dziećmi.

Czas wolny od szkoły sprawia, że dzieciom przychodzą różne pomysły do głowy. Zdarza się tak, że z czystej ciekawości nasze pociechy sięgają po alkohol, papierosy. Patrole policji oraz innych służb zwrócą uwagę na punkty, w których sprzedawane są używki i czy nie są one sprzedawane niepełnoletnim. Każde naruszenie przepisów będzie surowo karane.

Zima to znakomita pora na organizowanie wyśmienitych zabaw. W związku z porą zimową, a przede wszystkim z feriami zimowymi, policja apeluje do dzieci, rodziców, opiekunów i wszystkich osób dorosłych.

1. Jeżeli zabawy muszą odbyć się na lodzie, korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych wcześniej nie sprawdzonych.

2. Niedopuszczalne są zabawy na pływających krach.

3. Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.

4. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, kanałów, ujścia cieków, ujęcia wody, mostów, śluz, wszelkich pomostów, miejsc na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.

5. Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych.

6. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i próbuj wzywać pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.

Zimą podczas załamania się tafli lodu największe zagrożenie stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się napowierzchnie tafli lodu.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód :
rozejrzyj się wokół, czy nie ma w pobliżu dorosłej osoby, jeśli jest poproś o pomoc;
nie wchodź na lód– lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą;
wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112;
staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę, długi szalik;
jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w suche ubranie.

Na drogach…
Jak co roku na drogach województwa rusza akcja „Bezpieczne ferie”. Policjanci ruchu drogowego będą sprawdzać sposób przewożenia naszych pociech. Przyjrzą się także jak kierowcy i ich pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów. Kierowcy mogą się także spodziewać wzmożonych kontroli stanu trzeźwości.

Policjanci w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych zwrócą także uwagę na przekroczenia prędkości. Zmienne warunki pogodowe nie mogą zaskoczyć kierowców- należy bezwzględnie dostosować prędkość do tego, co dzieje się na drodze.

Bezpieczeństwo pieszych pod czujnym okiem policjantów
Policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez pieszych. Szczególną uwagę zwrócą na obowiązek używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym. Odblasków można także używać w mieście- nawet w świetle latarni pieszy, który ma nawet mały odblask jest bardziej widoczny, niż gdyby go nie miał. Także kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na pieszych oraz rowerzystów, policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec nich.

Przygotowania do podróży
Największego natężenia ruchu można spodziewać się w weekend poprzedzający oraz kończący ferie. Podczas planowania dalszych podróży warto odpowiednio się do nich przygotować. Kierowcy oprócz odpowiedniego przygotowania aut muszą także zadbać o swoje samopoczucie- za kierownicę należy wsiadać wypoczętym, zaplanować sobie trasę i pamiętać o przerwach w podróży. Warto pamiętać także o komforcie podróżowania tych najmłodszych- by dzieci się nie nudziły i nie angażowały uwagi rodziców- kierowców trzeba pomyśleć o zapewnieniu im czegoś, co umili im czas.

Bezpiecznie autobusem
Niektóre z dzieci skorzystają z form zorganizowanego wypoczynku- wyruszą na zimowiska czy wycieczki. By zapewnić im bezpieczną, często daleką podróż policjanci drogówki będą kontrolować autokary, ich stan techniczny, tachografy. Zwrócą także uwagę na dobór miejsc postojowych.

Ważne
Potrzebę skontrolowania autobusu można zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem i nie później niż 3 dni przed planowanym wyjazdem.

W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy dzwonić pod numer 997 lub 112 (z telefonu komórkowego) lub bezpośrednio do Komendy Powiatowej Policji w Piszu 87 425 42 00, 87 425 42 54.

KWP Olsztyn
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB