Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Zakaz zatrzymywania dowodu osobistego

2015-01-26 09:21:52 (ost. akt: 2015-01-26 09:54:14)

Autor zdjęcia: naszemiasto.pl

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych apeluje, aby w wypożyczalniach sprzętu sportowego i nie tylko nie zostawiać dowodu osobistego jako zabezpieczenie.

Wypożyczalnie sprzętów sportowych czy hotele bardzo często wymagają pozostawienia dowodu osobistego w zastaw. W okresie ferii, gdy w takich miejscach panuje natężenie wypoczywających, pozostawienie najważniejszego dokumentu może być ryzykowne. Najczęściej zdarzają się sytuacje wyłudzenia kredytów bankowych kradzionym dowodem osobistym.

Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych określa, że nasz dowód osobisty możemy zostawić jedynie policji. Zatrzymanie cudzego dowodu osobistego stanowi bowiem wykroczenie, a jego sprawcy grozi za to kara ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo kara grzywny (art. 55 pkt 2 wymienionej ustawy).

Jeśli wypożyczalnia stawia ultimatum "dowód za wypożyczenie", sprawę należy jak najszybciej zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów bądź Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Z bankowych statystyk wynika, że w ubiegłym roku liczba wyłudzeń kredytów wzrosła. Rekordzista chciał wyłudzić 5 milionów złotych.

K.P.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB