Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Ferie zimowe 2015 czas zacząć!

2015-01-22 10:30:00 (ost. akt: 2015-01-22 09:40:26)

Autor zdjęcia: malinowewzgorza.pl

W piątek uczniowie po raz ostatni przed feriami zasiądą w szkolnych ławkach. W poniedziałek, 26 stycznia, w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczynają się ferie zimowe. Jak zaplanować naszym dzieciom ten czas? Jakie atrakcje czekają na nie w Orzyszu i pobliskich miejscowościach? O czym pamiętać, aby odpoczęły zdrowo i bezpiecznie?

Ferie zimowe to dwutygodniowy okres wolny od zajęć szkolnych. Jest on ustalany przez Ministra Edukacji Narodowej z dwuletnim wyprzedzeniem, dlatego też rodzice, domy kultury, świetlice i inne placówki i organizacje mają wystarczająco dużo czasu na to, aby dobrze go zaplanować. Harmonogram ferii ustalany jest według określonego klucza, zgodnie z którym województwa, wypoczywające rok wcześniej jako ostatnie, w roku kolejnym ferie rozpoczynają. W tym roku jako pierwsi – od 19 stycznia do 1 lutego – wypoczywają więc uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. W województwie warmińsko-mazurskim ferie rozpoczynają się 26 stycznia, w poniedziałek, a czas przeznaczony na zimowe szaleństwa, można wydłużyć o dwa dodatkowe dni – sobotę i niedzielę.

„W co się bawić?” – czyli jak zaplanować wolny czas
Okres ferii zimowych nieodłącznie kojarzy się z typowymi dla tej pory roku atrakcjami, takimi jak sanki, łyżwy, narty, snowboard, lepienie bałwana czy kulig. Często więc, jako najbardziej atrakcyjne zimowo miejsca, wskazywane są górskie kurorty, gdzie bez opamiętania można oddać się białemu szaleństwu. Niestety, nie zawsze jest ono możliwe i zmuszeni jesteśmy zorganizować naszym dzieciom ferie w mieście lub na wsi, gdzie często, w ich opinii, „nic się nie dzieje”. Także pogoda potrafi płatać figle, więc musimy umieć sobie radzić w każdej sytuacji – zarówno ze śniegiem i mrozem, jak i bez
nich.

Pamiętajmy, że każdy czas wolny, bez względu na to, czy jest nim weekend, przerwa świąteczna, ferie czy letnie wakacje, jest czasem wyczekiwanym przez nasze dziecko. Nie możemy więc pozwolić sobie na to, aby źle go zorganizować. Dzieci zasługują na odpoczynek, jednak telewizja i komputer nie mogą być jedyną formą spędzania wolnego czasu. Zmuśmy je do kreatywności – wyciągnijmy zakurzone gry planszowe, modele samolotów, które czekają na sklejenie. Zaprośmy dziecko do kuchni – być może posiada ukryty talent kulinarny i z chęcią przygotuje z nami coś słodkiego na wspólny, rodzinny wieczór?

Przede wszystkim jednak nie zapominajmy o tym, aby ferie upłynęły naszym pociechom aktywnie. Jeżeli tylko spadnie trochę śniegu namówmy je do wyjścia z rówieśnikami na sanki, przypominając gdzie mogą czuć się bezpieczne, lub sami zabierzmy je na spacer połączony z „wojną na śnieżki”. Doskonałym rozwiązaniem będzie również wyjście na łyżwy – sztuczne, kryte lodowiska pojawiają w miastach coraz częściej. Pamiętajmy jednak o tym, że nie możemy zaplanować dziecku każdej wolnej chwili. Szczególnie nastolatki mogą mieć już swoje zdanie, które także powinniśmy uszanować. W tym przypadku warto rozejrzeć się również za zorganizowaną formą spędzania wolnego czasu, przygotowaną przez różnego rodzaju placówki i organizacje – obozy, półkolonie lub kolonie mogą być idealnym rozwiązaniem – dzieci nie tylko wypoczną, ale też z pewnością zawrą mnósto nowych znajomości. Organizatorzy prześcigają się w atrakcyjności programów wypoczynku, więc na pewno znajdziemy coś, co będzie odpowiadało naszemu dziecku.

Ferie zimowe – kreatywnie i aktywnie!
Jeżeli brakuje nam pomysłów – zerknijmy na tablicę ogłoszeń w swojej wsi lub mieście! Sprawdźmy ofertę przygotowaną przez lokalny dom kultury, bibliotekę, koła zainteresowań, ogniska młodzieżowe. To tam zwykle, w okresie przerwy międzysemestralnej, możemy liczyć na atrakcje, które zainteresują nasze dzieci. Często są one przygotowane dla dzieci w różnym wieku i z różnymi zainteresowaniami. Zajęcia poza domem pomogą także rozstrzygnąć problem rodziców, którzy nie zawsze mają możliwość wzięcia urlopu na czas ferii swojego dziecka i szukają dla niego profesjonalnej opieki.
Ciekawy program ferii zimowych oferują także lokalne placówki. Kiedy i gdzie dzieci i młodzież nie mają szans na nudę? Na jakie zajęcia i imprezy można i warto się udać w Orzyszu? Na początek zachęcamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez Dom Kultury. W programie m.in. warsztaty plastyczne, kulinarne, taneczne i dziennikarskie oraz wyjazd do Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Nie zabraknie także zwieńczenia ferii w formie Balu Karnawałowego. Na nudę nie będą mogły narzekać także dzieci z Okartowa. W filii publiczno-szkolnej odbędą się spotkania z książką, wspólne czytanie i pisanie wierszy, a także wiele innych atrakcji. Ci, którzy wolą spędzić ferie „na sportowo” ucieszą się zapewne z oferty MOSiR, w której znajdą się m.in. wyjazdy na stoki narciarskie, basen, lodowisko oraz zajęcia na ściance wspinaczkowej. Dokładny harmonogram ferii zimowych wraz ze wszystkimi, szczegółowymi informacjami znajdziecie Państwo na stronie piątej.
Ferie zimowe w województwie warmińsko-mazurskim skończą się 8 lutego, a na kolejny odpoczynek uczniowie będą musieli czekać niecałe dwa miesiące. Przerwa świąteczna potrwa od 2 do 7 kwietnia. Na chwilę obecną pozostaje liczyć na piękną, zimową pogodę, a nawet jeśli ferie pozbawione będą śniegu, mamy nadzieję, że zbliżający się wypoczynek na długo pozostanie w pamięci uczniów orzyskich szkół.

J.P.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB