Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Zmiany w 2015 roku, czyli o czym warto wiedzieć

2015-01-22 15:30:00 (ost. akt: 2015-01-22 09:32:44)

Autor zdjęcia: prawo.egospodarka.pl

Nowy Rok jest dla urzędników okresem obfitującym w wytężoną pracę, skutkującą wieloma zmianami, szczególnie w zakresie obowiązujących przepisów. O jakich zmianach w 2015 roku powinniśmy wiedzieć?

Jedne z najczęściej komentowanych, ale też najważniejszych zmian, które czekają na nas w 2015 roku, dotyczą kierowców i egzaminów na prawo jazdy. Ci, którzy do tej pory nie posiadają tego ważnego dokumentu, będą musieli zmierzyć się z trudniejszymi, dodatkowymi kryteriami przeprowadzania egzaminu. Chodzi tu przede wszystkim o bardziej ekologiczną jazdę. Ma ona polegać na zmianie biegów adekwatnej do prędkości, gdzie pierwsze cztery biegi powinny zostać wykorzystane zanim auto osiągnie prędkość 50 km/h oraz hamowaniu silnikiem, czyli prawidłowym korzystaniu z jego momentu obrotowego. Wiadomo także, że w autach egzaminacyjnych ma zostać zamontowana dodatkowa kamera rejestrująca liczniki. Do zmian przyczyniły się głównie dyrektywy Unii Europejskiej o ochronie środowiska. Co ważne, zmiany weszły w życie już z dniem 1 stycznia i obowiązują kierowców wszystkich kategorii poza motocyklistami. Kolejną zmianą jest możliwość przystąpienia do egzaminu bez uczestniczenia części teoretycznej kursu. Przyszli kierowcy mogą więc opanować teorię we własnym zakresie, a co za tym idzie, wybrać tańszy opcję szkolenia. Nauka we własnym zakresie będzie także łatwiejsza, ponieważ według ostatniej nowelizacji baza pytań egzaminacyjnych będzie jawna.

Warto pamiętać także o tym, że czeka nas podwyżka kar za przerwy w ubezpieczeniach OC.


Spore ułatwienia czekają także na tych, którzy będą chcieli załatwić sprawy urzędowe. Od marca w życie wejdzie aplikacja „Źródło” umożliwiająca elektroniczny obieg dokumentów. Zmieniając miejsce zamieszkania nie będziemy musieli więc martwić się o to, że mamy utrudniony dostęp do swojej dokumentacji. Będziemy mogli otrzymać ją w każdym urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Od 1 marca na pewne udogodnienia mogą liczyć także pary przygotowujące się do ceremonii ślubu. Zawarcie związku małżeńskiego będzie możliwe także poza urzędem stanu cywilnego, w wybranym przez parę miejscu w plenerze, pod warunkiem złożenia przez nią stosownego wniosku w urzędzie i uiszczeniu opłaty w wysokości 1000 zł. Niestety, nie będzie to mogło być miejsce dowolne, gdyż to pracownik urzędu oceni czy jest ono odpowiednie, odizolowane i godne tak ważnej ceremonii. Powyższe zmiany będzie czekał jednak półroczny „okres przejściowy”, kiedy to będą stosowane jeszcze zamiennie ze starymi.


Kontynuując wątek spraw urzędowych – musimy przygotować się także na reformę dowodów osobistych. Nie znajdziemy już na nich informacji o miejscu zameldowania, wzroście i kolorze oczu. Nie będzie na nim także podpisu posiadacza, a zdjęcie w dowodzie i paszporcie będzie musiało być identyczne. Nowe dowody ważne będą przez 10 lat, a dla dzieci poniżej 5 roku życia – przez 5 lat. Nie ma jednak potrzeby wymiany aktualnych dowodów osobistych, dopóki nie stracą one swojej ważności. Przepisy wejdą w życie 1 marca.


Ci, którzy dzieci już posiadają będą mogli skorzystać z działających na nowych zasadach ulg podatkowych. Dotyczą one wszystkich rodzin, w których co najmniej jeden z rodziców płaci podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak podaje Ministerstwo Finansów – zmiany poprawią sytuację tych podatników, dla których dotąd pełne wykorzystanie ulgi było nieosiągalne, w tym dla blisko połowy rodzin wielodzietnych, których podatek był niższy od maksymalnego poziomu ulgi. Na pierwsze i drugie dziecko rodzice otrzymają więc 1112,04 zł., na trzecie 2000,04 zł., a na czwarte i każde kolejne – 2700 zł.


Kolejna zmianą, przygotowaną dla rodziców, jest sposób przewożenia dzieci, zgodny z ostatnią nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Nie wiek a wzrost jest teraz podstawową wytyczną przewożenia w foteliku. Od nowego roku w fotelikach muszą jeździć dzieci poniżej 150 cm wzrostu. Bez fotelika można natomiast przewozić dzieci mające co najmniej 135 cm wzrostu pod warunkiem, że będą one siedziały na tylnym siedzeniu, zapięte pasami bezpieczeństwa. Foteliki muszą być dostosowane do wzrostu i wagi dziecka i co ważne, nie wolno przewozić na przednim siedzeniu dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy, w samochodzie wyposażonym w poduszkę powietrzną dla pasażera. Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł. i 6 punktów karnych.


Zmiany szykują się także w prawie budowlanym. W 2015 roku nie będzie wymagane już pozwolenie na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego – wystarczy dokonanie zgłoszenia – pod warunkiem, że obszar oddziaływania budynku nie będzie wykraczał poza granice działki objętej inwestycją. Urząd będzie miał 30 dni na wniesienie sprzeciwu od chwili złożenia zgłoszenia. Jest to bardzo duże udogodnienie, bowiem do tej pory załatwienie wszelkich formalności trwało nawet pół roku. Do projektu budowlanego nie trzeba będzie dołączać, jak do tej pory, oświadczeń o: zapewnieniu dostaw energii, ciepła, wody i gazu, odbiorze ścieków, warunkach przyłączenia domu jednorodzinnego do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, gazowniczej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej oraz oświadczenia od zarządcy drogi o możliwości podłączenia działki, na której będzie stał dom, z drogą publiczną.


Na koniec – najprzyjemniejsza ze zmian – podniesienie pensji minimalnej. Od stycznia tego roku wyniesie ona 1750 zł. brutto, a nie tak, jak jeszcze rok wcześniej – 1680 zł. W praktyce oznacza to ok. 50 zł. więcej w naszych portfelach. Wzrosną także dodatki za pracę w nocy i za odprawy. Nie wiąże się to jednak z obowiązkiem zmiany warunków umowy przez pracodawcę. Może on to jednak zrobić lub wypłacić pracownikowi wyrównanie do minimalnego świadczenia. Zmiany nie dotyczą umów zlecenia oraz umów o dzieło.


J.P.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB