Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Policja apeluje o rozsądne zachowanie na zamarzniętych zbiornikach wodnych!!!

2015-01-19 08:15:36 (ost. akt: 2015-01-19 08:48:21)

W niedzielne południe 20 -letni mężczyzna jeździł rowerem po zamarzniętym jeziorze w okolicach miejscowości Odoje. W pewnym momencie lód się załam i rowerzysta wpadł do wody.Na szczęście szybko się z niej wydostał.

W niedzielę około godz.14.00 oficer dyżurny piskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na jeziorze w okolicach miejscowości Odoje, w gminie Orzysz, ktoś wpadł do wody. Na miejscu policjanci ustalili, że 20-letni mężczyzna jeździł rowerem po zamarzniętym zbiorniku wodnym. Niespodziewanie lód się załamał i rowerzysta wpadł do wody. Na szczęście szybko udało mu się wydostać na powierzchnię. Przemarzniętego 20-latka przewieziono do szpitala w Piszu.

Pamiętajmy, że zmienne warunki atmosferyczne tej zimy sprawiają, że pokrywy lodowe rzek i jezior zamarzają, a po kilku dniach topnieją i stają się co raz bardziej kruche. Dlatego ogromnym ryzykiem są spacery po tafli lodu, szczególnie z dziećmi, czy tym bardziej wjeżdżanie rowerem, a nawet samochodem na zamarznięty zbiornik. Przestrzegamy także wędkarzy, którzy masowo dokonują połowu ryb z lodu.

Policja przestrzega kierowców przed praktykami wjeżdżania samochodami na zmarznięte zbiorniki wodne. Kierowcy wjeżdżający autami na zamarznięte rzeki, jeziora czy też inne akweny wodne muszą liczyć się z utratą zdrowia i życia, a w najlepszym przypadku utratą samochodu.

Zanim wjedziesz na lód samochodem zadaj sobie pytanie „Czy warto ryzykować” i „co może być konsekwencją takiego zachowania”.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:
1. W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie;

2. Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

3. Jeśli w zasięgu ręki mamy szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec

4. Jeśli sami nie mamy możliwości udzielenia pomocy poszkodowanemu, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej

5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować szok termiczny.

6. W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe napoje (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Apelujemy do wszystkich o rozwagę przed wchodzeniem czy wjeżdżaniem na taflę lodu !

podkom. Anna Szypczyńska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. szmul #1638957 | 83.6.*.* 19 sty 2015 09:55

    Trzeba mieć coś nie tak pod kopułą, żeby w tym roku wchodzić na lód, a tym bardzie jeździć rowerem, czy innymi pojazdami jak co poniektórzy pajace. Kosztami służb ratunkowych, obciążyłbym takiego delikwenta.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz