Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Dzień Babci i Dziadka już za tydzień!

2015-01-15 09:00:00 (ost. akt: 2015-01-14 10:44:45)

Autor zdjęcia: inquisitr.com

Styczeń, marzec, lipiec, wrzesień – różne daty na całym świecie, jednak ten sam cel i znaczenie – podziękowanie tym, dzięki którym nasze dzieciństwo wspominamy często jako czas beztroski, ciepła, zabaw, wakacji na wsi – babciom i dziadkom.

Tradycja święta babci pojawiła się w Polsce prawdopodobnie w 1964 roku, kiedy to na pomysł jego zapoczątkowania wpadł tygodnik „Kobieta i Życie”. Już rok później do wspólnego świętowania włączył się „Express Poznański”, a zaledwie dwa lata później, w 1966 roku, „Express Wieczorny” oficjalnie ustanowił 21 stycznia Dniem Babci. W latach 80. XX wieku przyjęło się także obchodzenie święta dziadka, które przypada dzień później – 22 stycznia. W Kanadzie i USA święto obchodzone jest we wrześniu, jednego dnia, jako Narodowy Dzień Dziadków i ma nawet swój hymn „Piosenkę dla babci i dziadka” oraz symbol – niezapominajkę.

Przyjęło się, że w tych szczególnych dniach wnuki składają swoim dziadkom życzenia, wręczają laurki, kwiaty i prezenty, zapraszają na szkolne uroczystości i akademie, śpiewając i recytując wiersze na ich temat. Przez lata powstało ich już bardzo wiele. O dziadkach autorzy wspominają w literaturze, poezji, piosenkach i malarstwie. Pamiętajmy i my – Dzień Babci i Dziadka już za tydzień. Zachęćmy nasze dzieci do malowana laurek, kupmy kwiaty – w końcu zawdzięczamy dziadkom tak wiele. Wystarczy mały gest, aby na ich twarzach pojawił się uśmiech, którego dzięki nim z pewnością nam w dzieciństwie nie brakowało.

J.P.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB