środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Fajerwerki - zachowaj ostrożność

2014-12-29 15:31:18 (ost. akt: 2014-12-29 12:36:50)

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – używając ich zachowajmy szczególną ostrożność,. Większość z nich jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku. Policja przypomina o zasadach bezpiecznych zakupów i używania fajerwerków.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie całego kraju dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu.

Policjanci przypominają, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

·Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.

·Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.

·Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.

·Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.

·Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ – pamiętaj:

·Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.

·Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.

·Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.

·Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

·Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.

·Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Przypominamy, że sprzedawanie fajerwerków osobom do 18 roku życia jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat więzienia. Ponadto prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych z wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. W przypadku naruszenia tego zakazu mandat karny może wynieść nawet 500 zł.

podkom. Anna Szypczyńska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. o borze #1620138 | 80.50.*.* 30 gru 2014 11:28

    bumm

    ! - + odpowiedz na ten komentarz