Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Mamy nowego Burmistrza

2014-12-12 15:00:00 (ost. akt: 2014-12-12 11:33:47)

Autor zdjęcia: A.Ch.

W poniedziałek ósmego grudnia na drugiej sesji Rady Miejskiej odbyło się uroczyste ślubowanie nowego Burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego. Po dogrywce w drugiej turze wyborów 30 listopada zwyciężył z drugim kandydatem Janem Aleszczykiem prawie 400 głosami.

Tradycyjnie sesję otworzył przewodniczący Rady Miejskiej w Orzyszu Adam Myka, który przywitał wszystkich przybyłych na to spotkanie. Specjalnie na zaprzysiężenie nowego burmistrza przybyli parlamentarzyści Andrzej Orzechowski i Tomasz Makowski, radna sejmiku wojewódzkiego Wioletta Śląska – Zyśk, starosta piski Andrzej Nowicki i wicestarosta Marek Wysocki, starosta Sokołowa Podlaskiego Lech Iwaniuk, przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych oraz duża liczba mieszkańców gminy Orzysz. Pierwszym punktem obrad było wręczenie zaświadczenia o wyborze przez przewodniczącą miejskiej komisji wyborczej Jolantę Kuliś. Następnie nowy burmistrz powiedział słowa ślubowania.

Po odczytaniu roty przysięgi nastąpił czas na przemówienie nowego burmistrza, który podsumował minioną kampanię. - Zakończyła się kampania wyborcza, która w tym roku nie była łatwa, ale była to kampania, w której wszyscy startujący nie przekroczyli ważnych granic. Nie przekroczyliśmy granicy rozsądku i przyzwoitości. (…)Dziś radni gminy, radni powiatowi i my kandydaci na burmistrza stoimy obok siebie, nie przeciwko sobie, ale obok siebie, żeby patrzeć w przyszłość Orzysza, bo przeszłość jest już poza nami. Burmistrz podziękował również wszystkim wyborcom, którzy oddali na niego swój głos i uwierzyli, że jego osoba jest gwarancją rozwoju Orzysza. Wspomniał również o nowo wybranej radzie – to zespół ludzi doświadczonych, z którym chciałbym tworzyć przyszłość naszego miasta. Gratuluję Państwu Radnym i Panu Przewodniczącemu wyboru na włodarzy naszego miasta, bo to Wy będziecie stanowić lokalne prawo. Dziękuję również wszystkim mieszkańcom naszej gminy, którzy zarówno w pierwszej jaki i drugiej turze wyborów wzięli udział. (…) Dzisiaj już nie ma znaczenia kto na kogo głosował, dzisiaj patrzymy wszyscy razem do przodu jako jeden duży zespół, którego pragnieniem jest rozwój naszej gminy. W sposób bardzo szczególny chciałbym podziękować moim kontrkandydatom o fotel burmistrza za to, że w tej rywalizacji nie przekroczyliśmy tych ważnych zasad. Dzisiaj są z nami Jan Aleszczyk i Dariusz Kizling. Dziękuję, że jesteśmy razem na tym spotkaniu.

Następnie nowy burmistrz przedstawił swoje plany na przyszłość. Planuje m.in. utworzenie Zespołu Doradczego Burmistrza. - Zapraszam wszystkich byłych burmistrzów i wiceburmistrzów Orzysza, a także naczelnika Zenona Świeczkę do Zespołu Doradczego Burmistrza. Chcę byśmy wspólnie konsultowali sprawy najważniejsze i kierunkowe dla rozwoju Orzysza. Chciałbym, aby wasza mądrość, wiedza, doświadczenie, poczucie odpowiedzialności przydały się naszej gminie. Zbigniew Włodkowski omówił wizję swojej kadencji – Przed mami 4 lata ciężkiej pracy. Ciężkiej pracy dla mnie, dla rady i dla pracowników Urzędu Miasta i jednostek gminnych. Mieszkańcy chcą przyjaznego i otwartego na ich potrzeby urzędu. Jednocześnie UE oczekuje samorządu przygotowanego na pozyskiwanie funduszy unijnych. Chcę zapewnić, że wspólnie z pracownikami urzędu podołamy tym wyzwaniom. Zbigniew Włodkowski odniósł się także do budżetu gminy na przyszły rok. – Niestety, to budżet przetrwania i budżet zachowawczy – stwierdził. – Deficyt na 2015 rok to 2 mln złotych, a może trochę więcej. Na szczęście jest pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, ale to zasługa pani skarbnik Krystyny Harłożyńskiej. (…). Wprowadzimy system naprawczy. Przed nami dwa lata podejmowania trudnych wyborów, wymuszonych oszczędnościami. Najbliższe dwa lata będą okresem zaciskania pasa. Poprosiłem panią sekretarz, aby w trybie pilnym wprowadzony został do urzędu audytor, który przedstawi szczegółowe informacje na temat finansów gminy. (...). Ten budżet musimy przyjąć w grudniu, w przeciwnym wypadku nie będzie pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń pracownikom urzędu i jednostek podległych oraz realizację bieżących zadań.

Nowy burmistrz wymienił zadania priorytetowe w poszczególnych obszarach i jako priorytetowe zadanie wymienił uporządkowanie sprawy z „Hotelem Mazury”. Drugim najważniejszym zadaniem jest dokończenie rozpoczętych inwestycji, stworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy, przekształcenie Szkoły Podstawowej w Okartowie w szkołę integracyjną. Burmistrz zaznaczył, że samotnie niewiele można zdziałać – Ja stawiam na dialog, współpracę i porozumienie. Lubię pracować w zespole i poprzez działania zespołowe będę zarządzać gminą. Razem budujmy naszą przyszłość. Jestem przekonany, że razem i z Bożą pomocą osiągniemy sukces.

Gratulacji i życzeń dla nowego burmistrza nie było końca. My również dołączamy się do życzeń i życzymy wielu sukcesów i samych mądrych decyzji.

M.Ch.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Zbigniew Włodkowski

Ocena: 30.77% (13 głosów)

Komentarze (11)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB