Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Domowy sposób czyszczenia pralki

2014-12-12 08:00:00 (ost. akt: 2014-12-11 23:29:59)

Autor zdjęcia: pro.pl

O pralkę należy odpowiednio dbać, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. W szczelinach gromadzi się szlam pochodzący z proszku do prania, a w gumowym płaszczu może powstać niebezpieczna dla zdrowia pleśń. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki lub brzydko pachnące świeżo uprane ubrania mogą być powodem skupiska kolonii bakterii. Jak z tym walczyć?

Pralka powinna być sucha
Należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zaraz po zakończonym praniu:
nie wolno zamykać pralki, ani tej zamykanej od przodu ani tej od góry, drzwiczki czy pokrywa powinny być stale otwarte, by bęben i uszczelki mogły wyschnąć,
•można wytrzeć bęben i gumowe uszczelki czystą i suchą ściereczką,
nie wolno zapominać o wysuszeniu i regularnym czyszczeniu pojemnika na proszek, również tam warunki sprzyjają rozwojowi bakterii i wirusów, które przedostają się na praną odzież; szufladkę łatwo wyjąć, zakamarki wyszorować szczoteczką do zębów, wytrzeć do sucha, a po praniu pozostawić otwartą.

Wysoka temperatura sposobem na drobnoustroje
Najczęściej nastawiamy pranie na temperaturę 30- 40 stopni, gdyż tego wymagają tkaniny, które w wyższej temperaturze uległyby zniszczeniu. Jednak ciepła woda nie zabija zarazków. Dlatego należy raz w miesiącu zrobić „puste” pranie w temperaturze 90 stopni.
By skuteczność gorącej wody była wyższa, usunęła nie tylko zarazki, ale i zarodki pleśni, warto dodać do wody szklankę octu. Płyn ten wlewamy do szufladki w miejsce płynu do płukania. Można również wsypać pół torebki sody oczyszczonej (sodę można dodawać do prania białych tkanin, by skutecznie wybielała pranie, a przy okazji czyściła pralkę). Po takiej ekologicznej kąpieli pralka jest czysta i wolna od zarazków.
Pralka dawno nieczyszczona wymaga bardziej radykalnych środków. Dokładnie poradzi sobie z zanieczyszczeniami Domestos (pół butelki w czasie „pustego” prania).

Domowe sposoby na kamień w pralce
Twarda woda powoduje osadzanie się kamienia, zarówno na bębnie, jak i na grzałce, a także na pranych tkaninach, które stają się sztywne. Ocet, kwasek cytrynowy i soda używane do czyszczenia usuwają świeży nalot. Przy kilkuletnich zaniedbaniach należałoby jednak użyć odkamieniacza do pralek.. Zalecanym środkiem dodawanym profilaktycznie do każdego prania jest zmiękczacz wody.

Filtr, dysze, odpływy
Przynajmniej raz na trzy miesiące trzeba przystąpić do generalnego czyszczenia pralki. Filtr, dysze, odpływy to miejsca, które z czasem zapychają się zanieczyszczeniami . Nieczyszczone mogą się zatkać i utrudnić odpływ wody w rezultacie doprowadzając do zalania łazienki.

K.P.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB