Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Zakończenie projektu „Bliżej Nieba”

2014-12-07 14:00:00 (ost. akt: 2014-12-04 14:59:28)

Autor zdjęcia: M.Ch.

25 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie projektu astronomicznego „Bliżej Nieba” w Szkole Podstawowej w Okartowie. Projekt został rozpoczęty pierwszego września i trwał trzy miesiące, czyli jego zakończenie nastąpiło pod koniec listopada. Na ostatnie spotkanie kółka astronomicznego przybyli uczniowie z rodzicami, wychowawcy oraz zaproszeni goście.

Koordynatorem projektu była Pani Małgorzata Krawiec i to dzięki jej staraniom udało się pozyskać nowoczesny teleskop i zawiązać kółko astronomiczne w Szkole Podstawowej w Okartowie. Złożyła ona projekt do Mazurskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej, które zauważyło zasadność tej inicjatywy. Szkoła nie mogła samodzielnie zakupić teleskopu i w tym momencie pomoc stowarzyszenia okazała się niezbędna. Pomocnikiem, fotografem, monterem oraz obserwatorem był Pan Hubert Makowski, nauczyciel z Okartowa.

Na bazie tego projektu powstało koło astronomiczne. Zajęcia odbywały się raz w tygodni i mimo, że nie zawsze pogoda pozwalała na obserwacje dzieci bardzo chętnie przyjeżdżały do szkoły. Uczniowie w czasie zajęć poznali gwiazdozbiory naszego nieba: Mały i Wielki Wóz, Kasjopeje, Pegaza, Andromedę oraz nauczyli się odnajdować je na naszym niebie. Dowiedzieli się, jaka jest różnica między gwiazdą a planetą. Oczywiście poznali budowę teleskopu. W szkole została utworzona mała biblioteczka składająca się z poradników dla początkujących astronomów oraz obrotowe mapy nieba. W ramach projektu dzieci wykonały przepiękne plakaty, które później wzięły udział w konkursie. Projekt zakończył się testem dla uczestników, który miał wyłonić „Astronoma Okartowa 2014”. W kategorii klas 1-3 pierwsze miejsce zajęła Gabrysia Pawelczyk, w kategorii klas 4-6 Piotr Dębowski, a w kategorii dorośli najlepiej test napisał Paweł Janowski.

Pani dyrektor Mirosława Majewska potwierdziła, że zakończenie projektu nie oznacza rozwiązania koła astronomicznego. –Mam ogromną nadzieję, że dalej będziemy się wszyscy spotykać i poznawać nasze niebo. Mamy taki sprzęt, mamy możliwości i te spotkania nadal będą się odbywały. Chcemy skupić się na tym żeby wykorzystać teleskop i patrzeć w niebo do góry.

M.Ch.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB