Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

PRZEDŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA

2014-12-05 10:00:00 (ost. akt: 2014-12-04 14:24:43)

Zbliżają się najbardziej uroczyste dni roku. Już niedługo w naszych mieszkaniach pachnieć będzie przystrojona choinka, a my w odświętnych strojach i nastrojach zasiądziemy z rodziną do stołu pełnego pyszności. Co roku panie domu obiecują sobie, że bez pośpiechu gruntownie posprzątają mieszkanie, dużo wcześniej kupią prezenty, pójdą do kosmetyczki czy fryzjera. Często bywa tak, że wszystko zostawiają na ostatnią chwilę. Warto tym razem zrobić plan i trzymać się go.

Do świąt dwa tygodnie
Razem z mężem zapisz na kartce, ile jesteście w stanie wydać pieniędzy na święta. Zróbcie też listę osób, którym dacie prezenty. Przy imionach zapiszcie orientacyjną sumę przeznaczoną na upominek i co to mogłoby być. Dzięki temu zaoszczędzi wam to stresu, że za dużo wydaliście pieniędzy , albo że nie wystarczy na wszystko funduszy. Prezenty będą przemyślane, co kto otrzyma, a nie kupione w ostatnim dniu byle coś kupić, najczęściej nie trafione. Listę prezentów noś przy sobie, może przy okazji innych zakupów znajdziesz coś ładnego. Pomyśl o wigilijnym menu, może warto coś zmienić lub wprowadzić jakąś nową potrawę? Zapisz sobie, jakie produkty będą ci potrzebne. Robiąc codzienne zakupy już teraz możesz kupować i gromadzić przyprawy, mak, mąkę, papier do pieczenia, owoce w puszce, orzechy, słodycze, ozdobne serwetki, itp.

Będzie ci lżej, gdy każdy z domowników posprząta swój pokój, uporządkuje półki z ubraniami. Ty i tak masz co robić, pranie firan, mycie okien. Mąż może wyręczyć cię w odkurzaniu, trzepaniu dywanów. Warto przejrzeć szuflady, na pewno jest w nich pełno zbędnych rzeczy, które gromadziliśmy od jakiegoś czasu – stare gazety, rachunki sprzed kilku lat. Sprzątając codziennie po trochu z przedświątecznymi porządkami zdążysz przed Wigilią. Sprawdź czy lampki choinkowe działają, bo może się okazać, że nie rozbłysną na waszej ustrojonej choince i zamiast świętować będziecie szukać jednej, przepalonej żaróweczki w plątaninie kabelków. Przejrzyj pudełka z bombkami czy nie są potłuczone, czy czubek się nie stłukł. Upewnij się, czy masz odpowiedni obrus – wystarczająco duży, bez plam, a jeśli nie, należałoby kupić nowy. Zapisz się do fryzjera, przygotuj zakwas na barszcz wigilijny.

Do świąt tydzień
Wyślij kartki świąteczne z życzeniami rodzinie i znajomym, z którymi nie spotkasz się w te święta. To już ostatni moment na wysłanie życzeń, jeśli tego nie zrobisz, do adresata dojdą dopiero po świętach. Podtrzymajmy tę piękną tradycję w dobie sms – ów. Zrób przegląd w szafach i zastanów się, jakie ubrania przygotować na świąteczny czas. Pozwoli to uniknąć niespodzianek, takich jak zepsuty zamek w naszej ślicznej sukience, plama na marynarce męża, urwany guzik w koszuli syna. Zastanów się teraz, jak posadzisz gości, czy nie zabraknie ci krzeseł. Lepiej pomyśleć o tym teraz, niż biegać do sąsiadów w dniu Wigilii, by pożyczyć stołek. Sprawdź, czy o nikim nie zapomniałaś kupując prezenty. Możesz je już nawet zapakować w ozdobny papier, później tylko przewiązać wstążką. Wyciągnij zastawę stołową i sprawdź, czy nie zabraknie ci talerzy, sztućców. Mąż niech pójdzie z dziećmi do sklepu po choinkę, sianko pod obrus i jemiołę.

Kup karpia, mięsa na pieczeń, pasztet, kapustę. Możesz już przygotować kapustę z grzybami, bigos. Kilkakrotnie odgrzewana jest przecież dużo smaczniejsza. Zrób pierogi z kapustą i grzybami oraz uszka do barszczu, potem zamroź, a zaoszczędzisz sobie czasu w wigilię. Upiecz piernik, jest smaczniejszy, gdy poleży parę dni. Nie zapomnij o wzięciu opłatka z kościoła lub od sióstr zakonnych.

Dwa dni do Świąt
Upewnij się, czy przyjdą wszyscy zaproszeni goście, by uniknąć niespodzianek co do liczby osób. Wyślij męża po ostatnie zakupy: chleb, owoce, soki, wodę mineralną. Nie trzeba robić zapasów na miesiąc, święta trwają tylko kilka dni. Warto wcześniej dobrze przemyśleć menu, żeby potem nie wyrzucać jedzenia. Nie rób pięciu sałatek, przecież innych potraw będzie dużo. Czas już ubrać choinkę, najlepiej razem z domownikami. Ugotuj barszcz, upiecz mięsa na świąteczne śniadanie, przygotuj ryby, popiecz ciasta. Przygotuj stół na wigilijną kolację, z dekoracjami włącznie.

Dobrze zaplanowany czas przed świętami pozwoli ci bez pośpiechu i paniki zdążyć ze wszystkim. Zamiast biegać do późnej nocy będziesz miała czas dla siebie, by odprężyć się po dniach spędzonych w kuchni, nie będziesz zdenerwowana, że o czymś zapomniałaś. Może nawet pójdziesz z dziećmi wieczorem na spacer, na sanki, jak spadnie śnieg. Ty odprężysz się, a dzieci będą miały mnóstwo radości.

K.Ch.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB