środa, 3 marca 2021. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

"Wydra-14" w Orzyszu

2014-12-03 11:36:12 (ost. akt: 2014-12-03 11:47:18)

Autor zdjęcia: kpt. Dariusz Guzenda

Na poligonie w Orzyszu rozpoczęły się ćwiczenia taktyczno – specjalne pod kryptonimem „Wydra 14”. Głównymi ćwiczącymi są „Zawiszacy” z dywizjonu przeciwlotniczego oraz dywizjonu artylerii samobieżnej.

W poniedziałek (1 grudnia) na Placu Apelowym w Orzyszu stanęli żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej biorący udział w ćwiczeniu taktyczno – specjalnym pk. „Wydra-14”.

Jednakże na tym nie koniec. Przeprowadzenie ćwiczenia zaplanowano w sposób zintegrowany łącząc je z ćwiczeniem zgrywającym batalionu logistycznego oraz oceną wyszkolenia 7 kompanii zmechanizowanej i kompanii wsparcia, które wchodzą w skład 2 batalionu zmechanizowanego.

Takie rozwiązanie pozwala na sprawdzenie stopnia przygotowania dywizjonów i batalionów specjalistycznych we współdziałaniu z pododdziałami ogólnowojskowymi. Ponadto działanie „Zawiszaków” wspierać będą samoloty Su-22, śmigłowce Mi-24 oraz środki bezpilotowe. W ćwiczeniu bierze udział ponad 1200 żołnierzy oraz prawie 300 jednostek sprzętu. To ostatnie tak ważne przedsięwzięcie szkoleniowe dla „Zawiszaków” w bieżącym roku.


Jednak poranne rozprowadzenie to nie tylko instruktaże dla ćwiczących. Wielu stojących na placu żołnierzy wyróżnionych zostało przez dowódcę brygady gen. bryg. Sławomira Kowalskiego brygadową Odznaką Pamiątkową.

Tego dnia żegnaliśmy również jednego z kolegów odchodzącego na wyższe stanowisko służbowe. Jeszcze do niedawna kapitan, Adam Kuź przez całą swoją służbę wojskową związany był z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Dziś po raz pierwszy wystąpił w stopniu majora, zaś bezpośrednio z pożegnania udał się do Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie będzie kontynuował służbę. Żegnając swojego żołnierza generał Sławomir Kowalski powiedział „zawsze cieszę się żegnając swoich żołnierzy, jeśli to pożegnanie jest związane z awansem na wyższy stopień. Jestem przekonany, że major Adam Kuź obowiązki na nowym stanowisku będzie wykonywał tak rzetelnie jak w naszej brygadzie”. Podczas pożegnania majora Adama Kuzia czekała nie lada niespodzianka. Został pierwszym żołnierzem brygady wyróżnionym Złotym Sygnetem 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wprowadzonym w tym roku z okazji 20-lecia Brygady.


kpt.Dariusz Guzenda


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB