Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Zostań dawcą szpiku i uratuj komuś życie!

2014-12-01 08:45:31 (ost. akt: 2014-12-01 09:24:26)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Odczuwasz potrzebę ofiarowania komuś szansy na wyjście z poważnej choroby? 5 grudnia (piątek) w Zespole Szkół Zawodowych w Piszu o godz. 9.00 rozpocznie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Akcja potrwa do godz. 13.00.

Jest to kolejna tego typu inicjatywa. Dwa lata temu zjawiło się 160 osób, a rok temu około 300 osób dobrej woli. Kwalifikację poprowadzą przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku — mówi Adam Plona, prezes Powiatowego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Piszu. Procedura rejestracji trwa około 30 – 40 minut. Aby jej dokonać należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem (prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport), wypełnić formularz zgłoszeniowy, specjalną “deklarację woli”. Przy rejestracji pobierana jest krew lub wymaz ze śliny.
— Warto przyjść i pomóc. Nigdy nie wiesz, kiedy sam znajdziesz się w potrzebie. Oprócz satysfakcji czekają na ciebie atrakcyjne upominki — zachęca Adam Plona.

Jakie są metody pobierania szpiku kostnego?
Komórki krwiotwórcze można uzyskać od dawcy na dwa sposoby. Pierwszy to pobranie szpiku kostnego w znieczuleniu ogólnym poprzez wielokrotne nakłucia kości biodrowej. Drugi to pobranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej od dawcy po wcześniejszym „zmobilizowaniu” szpiku do zwiększenia ich produkcji za pomocą odpowiedniego leku. W szpiku namnaża się duża liczba komórek krwiotwórczych, które przechodzą do krwi obwodowej i krążą w żyłach i tętnicach dawcy. Krew pobiera się z jednej żyły dawcy, następnie jest wirowana w maszynie, która izoluje prawie wyłącznie komórki krwiotwórcze, a pozostałe komórki wracają do innej żyły dawcy. Po odpowiednim przygotowaniu materiał uzyskany z wykorzystaniem jednej z metod jest podawany choremu. Zdarza się w wyjątkowych sytuacjach, że dla uzyskania odpowiedniej liczby komórek krwiotwórczych u tego samego dawcy wykorzystuje się obie metody.

K.P.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB