Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Co nam los przyniesie

2014-11-29 16:00:00 (ost. akt: 2014-11-28 09:22:03)

Wigilia imienin św. Andrzeja czyli popularne andrzejki przypadają w nocy z 29 na 30 listopada. W przeszłości panny wykorzystywały ten czas na różnego rodzaju wróżby matrymonialne. Współczesne andrzejki charakteryzują się niezobowiązującą zabawą.

Wszystkim zabiegom magicznym patronował św. Andrzej - opiekun panien na wydaniu, zwłaszcza tych cnotliwych i pobożnych. Pomagał on w poznaniu imienia przyszłego męża, jego pochodzenia i stanu posiadania. Był również uważany za najlepszego powiernika i orędownika dziewczęcych pragnień i modlitw dotyczących dobrego zamążpójścia i starań o odwzajemnioną miłość. Kawalerowie mieli swój odpowiednik andrzejek, tzw. katarzynki (25 listopada), dlatego w wigilię św. Andrzeja wróżyły praktycznie wyłącznie niezamężne dziewczęta.

Św. Andrzej od andrzejek pochodził z Betsaidy w Galilei, był rybakiem i uczniem Jana Chrzciciela. Później dołączył do Chrystusa razem ze swoim bratem Szymonem Piotrem. Przedstawiał Jezusowi pogan, którzy chcieli Go poznać. Zginął ukrzyżowany w Achai [na krzyżu ustawionym pochyło w kształcie litery X - zwanym krzyżem świętego Andrzeja]. Wcześniej zdążył założyć w Bizancjum kościół. Podobno był obieżyświatem - nauczając, podróżował po wielu krajach.

Andrzejkowe powiedzonka

Do dziś przetrwały liczne przysłowia i wróżby związane z Wigilią św. Andrzeja. Do najpopularniejszych przysłów należą m.in.: „Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży”; „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”; „Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota”; „Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, od Bożego Narodzenia będzie sroga zima”.

Każda panna wzrok wytęża, by odnaleźć swego męża

Tradycyjnie w andrzejki wykonywano różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące tematyki związków damsko-męskich. Dawniej przykładano do nich ogromną wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Jednak coraz popularniejsze staje się wymyślanie własnych wróżb, często niezwiązanych z tradycją andrzejkową. Najbardziej znane wróżby odprawiane w noc przedadwentową.

Dawniej traktowano wszystkie andrzejkowe obrzędy bardzo poważnie. Dzisiaj święto straciło swój urok i stało się okazją do dobrej zabawy, w której uczestniczą wszyscy, bez względu na płeć, wiek czy stan cywilny. Zmieniła się mentalność młodego pokolenia, co było nieuniknione. Warto jednak czasem zatrzymać się nad dawnymi zwyczajami, które stanowiły pewien element naszej kultury.

Klucz do przyszłości

Należy roztopiony wosk, cynk lub ołów wlać na zimną wodę przez wieńczące klucz kółko, następnie z powstałego kształtu rzucić cień na ścianę. Na przykład co oznacza: serce – nadchodząca miłość, gwiazda – majątek i szczęśliwe życie, kwiat – niespodzianka od losu, jabłko – symbol życia i zdrowia.

W naszej izbie same dziwy,
Płynie wosku wartka struga.
Pokaż, wosku, która pierwsza
Wyjdzie za mąż, która druga?


Czyj but pierwszy?


Dziewczęta ustawiają po kolei swoje buty wzdłuż ściany. Której but pierwszy przekroczy próg, ta może być pewna, że wkrótce wyjdzie za mąż.
Można również rzucać butem przez lewe ramię, jeżeli spadnie szpicem w stronę drzwi, oznacza to "wyjście z domu", czyli zamążpójście, jeżeli odwrotnie - jeszcze nie pora myśleć o ślubie.

Obrączka czy różaniec?


Dziewczęta mogą dowiedzieć się, co je czeka w przyszłości, dzięki wróżbie z kubkami. Należy je rozłożyć na stoliku i ukryć pod nimi przedmioty symbolizujące drogę życiową lub przyszły zawód. Obrączka wróży małżeństwo, pierścionek - zaręczyny, różaniec - zakon, kwiatek lub liść - staropanieństwo, chleb lub klucze - dobrobyt, cukier - słodkie życie, liść bobkowy - sławę, pieniądze - bogactwo, serce przebite strzałą - nieszczęśliwą miłość.

Jabłko


Wróżba z jabłkiem polega na tym, aby tak obrać jabłko, by powstała jak najdłuższa obierzyna (skórka przerwana kolejny etap wróżby odsłania). Potem wróżący zamyka oczy, myśli o miłości i przez lewe ramię rzuca za siebie skórką. Kształt jaki ona przybierze, wskazuje na literę, od której będzie zaczynać się imię przyszłego wybrańca serca.

Serce


By wykonać tę wróżbę należy wyciąć serce z papieru i napisać na nim wszystkie litery od A do Z lub imiona damskie/męskie. Następnie trzeba serce odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. Litera lub imię, na które natrafimy, to pierwsza litera imienia lub pełne imię naszej przyszłej sympatii. Jeżeli nie przekłujemy żadnej z literek lub imienia - to oznacza, że na miłość trzeba jeszcze poczekać...

Włos


Dziewczyna niezamężna, przy blasku świec powinna wyrwać sobie jak najdłuższy włos z własnej głowy. Następnie należy dotykając go kciukiem i palcem wskazującym odmierzać kolejne litery alfabetu. Jeśli włos jest bardzo długi, trzeba powtórzyć odliczanie liter alfabetu, aż do skutku. Litera, która wypadnie na końcu włosa, to inicjał imienia lub nazwiska przyszłego partnera.

Wyczekiwane listki

Należy ściąć kilka gałązek wiśni i wstawić do wazonu z wodą. Jeśli choć jedna gałązka wypuści listki na Boże Narodzenie, dziewczyna szybko wyjdzie za mąż.
K.P.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB