środa, 3 marca 2021. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Żeby dzieci chętnie jadły owoce

2014-11-30 10:00:00 (ost. akt: 2014-11-27 15:37:05)

Autor zdjęcia: Przedszkole "Niezapominajka"

Owoce są podstawowym źródłem witamin niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Jednak najmłodszych trzeba zachęcać do poznawania nowych smaków.


Grupa Jagódki z orzyskiego przedszkola miała okazję do zainspirowania się owocami.

Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju umysłowo-fizycznego, gdy dzieciom potrzebne jest odpowiednio zbilansowane, urozmaicone pożywienie. W celu zachęcenia najmłodszych mieszkańców naszej gminy do częstszego sięgania po owoce, zaproponowano im zabawę na talerzu. Polegała ona na samodzielnym tworzeniu owocowych jeżyków. Dzieci z zapałem kroiły, nabijały na wykałaczki gotowe owocowe cząstki i na koniec szybko zjadały swoje jeżyki. Samodzielne wykonane przez dzieci owocowe przekąski wzbudziły w nich większą chęć do próbowania.

Warzywa i owoce powinny pojawić się na talerzu pięć razy dziennie. To cenne źródła witamin oraz substancji takich jak kwas foliowy czy beta-karoteny. Zawierają także składniki mineralne, np. wapń, potas, magnez, sód. Owoce i warzywa zawierają błonnik pokarmowy, który posiada m.in. zdolność regulowania pracy przewodu pokarmowego, stężenia cholesterolu i glukozy we krwi. Większość warzyw i owoców zawiera wiele niezbędnej dla naszego organizmu wody, dzięki czemu są mało kaloryczne, co działa na korzyść profilaktyki otyłości.

Powyższe zalety mają te owoce pochodzące z rodzimych upraw, sezonowe, czyli które urosły i dojrzały w czasie określonym prawami natury.

K.P.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB