Sobota, 6 marca 2021. Imieniny Jordana, Marcina, Róży

53 Sesja Rady Miejskiej

2014-11-28 11:00:00 (ost. akt: 2014-11-27 14:58:00)

14 listopada odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej w kadencji 2010 – 2014. Tradycyjnie i już po raz ostatni radnych oraz przybyłych gości powitał przewodniczący rady Pan Wiesław Wasilewski.


Na początku 53 sesji przewodniczący odczytał oświadczenie przygotowane specjalnie na tą okazję. „Ustalanie podatków i opłat na ostatniej sesji przed wyborami na pewno nie przysporzy nam splendoru. Większość dla mnie znanych samorządów zakończyła swoją pracę w październiku, ale 25 lat służby w samorządzie, z czego 12 lat na zaszczytnym miejscu przewodniczącego rady jest doświadczeniem, które mi podpowiada, że rada jest po by sprostać trudnym wyzwaniom nawet tym niepopularnym.(…) Radni są odpowiedzialni i nie liczą na tani populizm w czasie wyborów, dla nich ważniejsza jest sprawna administracja oraz zasada ciągłości i terminowości działań administracyjnych” – wygłosił W. Wasilewski.

Prośby i pretensje
W punkcie obrad wnioski i zapytania głos zabrał radny Krzysztof Grądzki - „dobrze, że budżet obywatelski został wprowadzony, chociaż twierdzę, że w poprzednim roku również mógł być wprowadzony, bo był na to czas. (…) Klub sportowy Śniardwy odnosi teraz bardzo duże sukcesy i przydałoby się zrobić modernizację stadionu, (…) zróbmy tą piątą możliwość głosowania mieszkańców Orzysza na klub sportowy Śniardwy”. Sołtys wsi Dąbrówka Magdalena Żmuda skarżyła się na zły stan boiska oraz bramek do piłki nożnej.

Co, gdzie i kiedy?
W części sprawozdawczej burmistrz Orzysza przedstawił informację o spotkaniach, konsultacjach, oraz uroczystościach, w których brał udział od ostatniej sesji. 5 listopada odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami z FOP, brał również udział w zebraniu stowarzyszenia „Wielkie Jeziora Mazurskie 2020” w Giżycku, a 6 listopada odbył spotkanie podsumowujące kadencję z mieszkańcami gminy Orzysz. Następnie przewodniczący rady przedstawił sprawozdanie z prac między sesjami radnych.

Komisja przedstawia
Zasadniczą częścią sesji było sprawozdanie z działalności Komisji za okres kadencji 2010 – 2014. Pierwsza sprawozdanie przedstawiła Aldona Madej, przewodnicząca komisji zdrowia, opieki społecznej, oświaty, kultury, sportu oraz turystyki i promocji gminy. Następnie w imieniu komisji gospodarczo – finansowej, inwestycji oraz porządku publicznego sprawozdanie przedstawił Pan Edward Majewski. Przewodniczący Zbigniew Krawczyk odczytał informację o działalności komisji rolnictwa i ochrony środowiska. Pan Jacek Foszczyński przedstawił sprawozdanie komisji rewizyjnej.

Wyższe stawki opłat
Największe emocje wśród radnych jak i przybyłych mieszkańców wywołał kolejny punkt obrad, rozpatrywanie projektów i podjęcie uchwał. Pierwsza uchwała, nad którą głosowali radni dotyczyła zatwierdzenia taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków. Głos w tej sprawie zabrał Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych Waldemar Kononiuk. 30 października złożyliśmy wniosek wraz z wyjaśnieniem odnośnie cen wody na rok 2015.(…) Zgodnie z dołączonymi kalkulacjami, z którymi mogli się państwo zapoznać ceny wody wzrosły (…) przy okazji musieliśmy zmienić stawkę abonamentową, które generalnie spadły. Dostosowaliśmy się również do grupy działkowców, dla której wprowadziliśmy grupę abonamentową kwartalną. Gmina poczyniła wiele inwestycji, na które trzeba było zaciągnąć kredyty i również z tego powodu stawki zostały podniesione. Wszyscy radni byli oburzeni wysokością nowych stawek opłat. Głos zabrała radna Bartkowska, ta cena 4,56 co cena brutto czy netto? Przeliczyłam, że w stosunku do poprzedniego roku wzrost cen wynosi 2,85 zł. Czteroosobowa rodzina, która zużywa 15m wody będzie musiała niestety więcej płacić o 37 zł.(…) przyczyniło się do tego również wzrost wynagrodzenia o 4,3%. Może należałoby poszukać i zminimalizować koszty. Stanowisk pracy nie przybyło, ludzie będą coraz bardziej zubożeni. Pani Radna Wioletta Kiewlak zapytała jak można było dopuścić i zafundować mieszkańcom tak drastyczną podwyżkę. Skoro jest tak źle to chyba jest luksusem dawanie pracownikom drugi rok z rzędu podwyżek. Radny Kaczorowski powiedział, że 43% podwyżki to horrendalna kwota. Przedstawił on również wysokość wynagrodzenia dyrektora ZUK, która w ostatnim roku wzrosła o 20 tyś i wynosi 93 tyś zł. Ostatni w dyskusji głos zabrał radny Adam Myka, moim zdaniem nie ma za bardzo, o czym dyskutować. Taką zaproponowaną stawkę przez Pana Dyrektora, „klepniętą” przez Pana Burmistrza, przedstawioną dla rady(…) można to tylko „odwalić” i tyle. Jedna radna się wstrzymała od głosu a 13 było za odrzuceniem uchwały.
Głos w tej sprawie zabrał Sekretarz Gminy Pani Monika Łępicka – Gij, chciałam Państwa poinformować, że pomimo decyzji Rady o nie zatwierdzeniu uchwały, związku z tym, że została ona przygotowana zgodnie z prawem po 75 dniach od złożenia wniosku do Rady, stawki te wejdą w życie. Rada ma 45 dni żeby tymi stawkami się zająć.

Podatków i opłat ciąg dalszy
Kolejne uchwały, nad którymi pracowali radni dotyczyły podatków i opłat lokalnych na 2015 r: opłaty miejscowe, wysokości opłaty targowej, określenia wysokości stawek podatku od środków transportu, określenia wysokości stawek podatków od nieruchomości, obniżenia cen skupu żyta. Wszystkie uchwały wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2015r. Następna uchwała dotyczyła przyjęcia rocznego programu współpracy Gminy Orzysz z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2015r. Wszyscy radni byli za przyjęciem uchwały. Przedostatnia uchwała dotyczyła wydzierżawienia nieruchomości gruntowej w drodze bezprzetargowej w miejscowości Nowe Guty za „młynem”. Głos w tej sprawie zabrał Burmistrz Orzysza, jest to część działki, którą użytkuje OSP. W tej sprawie prosiliśmy o opinie sołectwa Nowe Guty i ta opinia jest pozytywna. Część tej działki będzie wykorzystywana na wypożyczalnie sprzętu windsurfingowego i bojerów. Akceptacja wsi. Myślę, że to dobry pomysł. 6 radnych było przeciw, 6 radnych było za dzierżawą a dwóch radnych się wstrzymało. Uchwała nie została przyjęta.

M.Ch.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB