Poniedziałek, 19 października 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Mammobus w Orzyszu!!!

2014-11-27 12:44:35 (ost. akt: 2014-11-27 12:49:09)

Mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi.

Dzisiaj (27 listopada 2014 r.) kobiety w wieku 50-69 lat (roczniki 1945-1964) będą miały okazję do zbadania w mammobusie. Jest to grupa szczególnie narażona na zachorowanie na raka piersi.
Na badanie nie jest potrzebne skierowanie lekarskie. Badanie jest bezpłatne, refundowane co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rak piersi wcześnie wykryty jest niemal w 100% wyleczalny!!!
Każda kobieta powinna wiedzieć, co należy robić żeby nie zachorować na raka piersi oraz co robić, żeby w razie zachorowania mieć największe szanse na wyleczenie.

Stosowanie diety zwierającej dużą ilość naturalnych witamin, tzn. jarzyn i owoców, maksymalne ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów zwierzęcych oraz dbanie o to, aby nie utyć - to najważniejsze znane środki chroniące przed zachorowaniem. Szczególnie ważne, aby wiedziały o tym młode kobiety wchodzące dopiero w okres rozrodczy, żeby starały się utrzymać stałą wagę, zwłaszcza gdy w ich rodzinie kobiety chorowały na raka piersi. Nie wystarczy ograniczyć spożywania tłuszczów na rok lub dwa i szybko przeprowadzić kurację odchudzającą. To trzeba robić przez całe życie. Dla wczesnego wykrywania raka piersi bardzo ważne znaczenie mają regularnie prowadzone badania diagnostyczne!

SAMOBADANIE PIERSI
Samobadanie piersi jest podstawowym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, czyli wykrywania choroby w czasie, gdy jej stan zaawansowania stwarza duże szanse wyleczenia. Samobadanie wykonuje się co miesiąc, za każdym razem tego samego dnia cyklu (najlepiej w okresie od czwartego do siódmego dnia po miesiączce), natomiast u kobiet w okresie przekwitania tego samego dnia każdego miesiąca (np. dzień urodzin).

Samodzielne kontrolne badanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego - palpacyjnego. Kobieta powinna prowadzić badanie w ciepłym miejscu, gdzie można się skupić i zachować prywatność, najlepiej wieczorem.

Każda kobieta, która stwierdzi u siebie niepokojące zmiany w piersiach, powinna natychmiast zgłosić się do lekarza. Lekarz rejonowy, ginekolog przeprowadzi badanie wstępne, a następnie skieruje pacjentkę do specjalistycznego ośrodka onkologicznego. Wszystkie Panie powinny pamiętać, że mogą zgłosić się również bezpośrednio do najbliższego ośrodka onkologicznego. Będą tam przyjęte do badania bez skierowania.

M.Ch.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB