Sobota, 5 grudnia 2020. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Przedwyborcza debata kandydatów na burmistrza Orzysza

2014-11-27 16:00:00 (ost. akt: 2014-11-27 13:48:12)

Nic tak nie obnaża błędów przeciwnika jak spotkanie w cztery oczy w ogniu pytań. Taki właśnie charakter miała wielka debata kandydatów na fotel burmistrza Orzysza. W poniedziałek w samo południe w Sali Widowiskowo- Sportowej spotkali się dwaj kontrkandydaci Jan Aleszczyk oraz Zbigniew Włodkowski. Debata miała charakter merytoryczny, każdy z uczestników dostawał pytania od publiczności i prowadzących i miał 2 minuty na odpowiedź oraz 30 sekund na ripostę. Kandydaci odpowiadali naprzemiennie. Może nie wszystkie odpowiedzi, jakie padały z ust kandydatów były „na temat”, ale ogólnie uczestnicy nie odbiegali za bardzo od meritum sprawy. Poniedziałkową debatę poprowadzili dziennikarze Radia Olsztyn.

Bardzo miłym zaskoczeniem była frekwencja na debacie. Duża ilość mieszkańców naszej gminy przybyła na tak ważne spotkanie, mimo natłoku zajęć dnia codziennego. Wiemy, że część mieszkańców nadal jest niezdecydowana, na kogo odda swój głos w decydującej turze wyborów. Każdy niezdecydowany mógł się przekonać do któregoś z kandydatów lub utwierdzić się w swoich wyborach.

Debata dotyczyła wizji i najważniejszych problemów gminy Orzysz, w tym spraw społecznych, edukacji, kultury, infrastruktury, komunikacji, czy wykorzystania środków unijnych. Rozpoczęła się od własnej prezentacji. Kandydaci przedstawili swoje życiorysy, doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. Poruszane przez dziennikarzy Radia Olsztyn i mieszkańców gminy tematy, dotyczyły wojska, oświaty, oczyszczalni ścieków i kanalizacji, turystyki, bezrobocia. Debata pokazała wprost, że do rozmowy na te tematy był przegotowany tylko jeden kandydat. To Zbigniew Włodkowski. Jan Aleszczyk mówił głownie o tym co zrobił i o tym, że ma ulotkę uzupełniająca ogólniki. Ta ulotka miała zawierać szczegóły tego co chce zrobić, niestety żadnego z nich podczas debaty nie przytoczył. Włodkowski zaś, bazując na strategii, którą opracowało PSL mówił konkretnie, z przekonaniem, pokazując, że ma wizje rozwoju tej gminy. W przypadku oczyszczalni ścieków było widać jak na dłoni podejście do tematu. Włodkowski mówił „…byłem na miejscu i widziałem stan oczyszczalni, jest tragiczny…”, Aleszczyk mówił „… ja rozmawiałem z dyrektorem i mówił, że wszystko jest dobrze”, to pokazuje, że Aleszczyk nie odrobił podstawowych lekcji i w ogóle nie wie o czym mówi. Niech dalej wierzy dyrektorom, to nasza gmina rozkwitnie. Podobny fakt miał miejsce przy pytaniu o zajęcia pozalekcyjne w szkołach. Włodkowski powiedział, że będzie szukał dodatkowych pieniędzy na to, żeby je wprowadzić, że chce wskrzesić harcerstwo, aby socjalizować młodzież. Aleszczyk stwierdził, że szkołą rządzi dyrektor i chociaż podlega burmistrzowi to dyrektor decyduje o tym co się dzieje. Ręce opadają. To tylko dwa przykłady z debaty, która okazała się klęską dla Jana Aleszczyka. Dla mnie najśmieszniejsze jest to, że Jan Aleszczyk mówił, że nie wie dlaczego pan Kamiński nie ma jeszcze pozwolenia na budowę biogazowni, bo w gminie można to załatwić w 3 miesiące. Informuję Pana Aleszczyka, że pozwolenia na budowę mam od 2 lat. To tez pokazuje jak Pan Aleszczyk jest zorientowany w tym, co się wokół niego dzieje.

Debata obnażyła bezsilność, bezpomysłowość i totalne nieprzygotowanie do rządzenia miastem i gminą Jana Aleszczyka. Wypowiedziach Zbigniewa Włodkowskiego widać było dojrzałość, merytorykę i pomysł na rozwój gminy. Chociaż i tu zabrakło mi wizji zaangażowania młodzieży, ale niestety o to nikt nie zapytał, więc obaj kandydaci nie mieli możliwości odpowiedzi. Generalnie kandydat z wizją i pomysłem jest jeden. To Zbigniew Włodkowski. Widać, że ma chęć być burmistrzem a nie tylko urzędnikiem. Burmistrz to gospodarz, a urzędnik to tylko urzędnik.

25 listopada miała się odbyć druga debata organizowana przez Gazetę Olsztyńską. Niestety Jan Aleszczyk zrezygnował z udziału w tej debacie, dlatego debata została odwołana.

Robert Kamiński – redaktor naczelnyPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Jan Aleszczyk

Ocena: 100% (1 głos)

Zbigniew Włodkowski

Ocena: 30.77% (13 głosów)

więcej »

Komentarze (13)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pinka #1581425 | 195.117.*.* 27 lis 2014 20:56

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Po tak nieczystym zagraniu Aleszczyka (myślę że każdy wie o co chodzi) tylko i wyłącznie Włodkowskiego widzę na miejscu burmistrza! Panie Aleszczyk wstydź się pan!!!!

  2. Jarek #1580847 | 212.244.*.* 27 lis 2014 18:03

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Chcemy wykształconego i prężnego burmistrza - czyli Włodkowskiego