Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu- 20 listopada 2014 r.

2014-11-20 11:02:31 (ost. akt: 2014-11-20 11:43:49)

Autor zdjęcia: w-kuchni.blogerki.pl

Dzień ten został zapoczątkowany 40 lat temu. To ważna data w kalendarzu osób promujących zdrowy styl życia. Każdego roku WHO stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.

Najpopularniejsze metody leczenia uzależnienia od palenia papierosów. Może któraś z nich pomoże ci skutecznie rzucić nałóg.

Psychologiczne terapie rzucania palenia
Metoda Carra
W większych miastach prowadzane są seminaria terapeutyczne rzucania palenia metodą Allen Carr’s Easyway To Stop Smoking. Według organizatorów tylko jedna, 6-cio godzinna sesja, pozwala na szybkie, skuteczne i trwałe rozstanie się z nałogiem bez odczuwania przykrych objawów odstawienia nikotyny. Sesje odbywają się w kilkuosobowych grupach, prowadzone są przez licencjonowanego terapeutę. Seminarium ma uświadomić palącemu mechanizm „nikotynowej pułapki”. W razie braku sukcesu w ciągu 3 miesięcy (pod warunkiem skorzystania w tym czasie z dwóch bezpłatnych sesji wzmacniających) – firma zwraca cały poniesiony przez klienta koszt udziału w terapii. Deklarowana skuteczność – 70 proc. Cena kuracji 1000 zł.

Adwentyści
Terapie antynikotynowe prowadzone przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego od wielu lat uchodzą za jedne z najskuteczniejszych metod odwykowych na świecie. Program ten został opracowany przez lekarzy i psychoterapeutów w latach sześćdziesiątych XX wieku i od tego czasu pomógł tysiącom ludzi rozstać się na zawsze z paleniem. Prelegent prowadzący kurs odwykowy podaje proste, naturalne metody jak sobie poradzić z uzależnieniem w trzech sferach (fizycznej, psychicznej i moralnej) i nigdy już do palenia nie wrócić. Metoda ta kładzie duży nacisk na osobistą walkę z nałogiem. Ponoć na 10 ludzi poddających się tej terapii, 6-7 osób rzuca palenie, a więc wskaźnik skuteczności wynosi ok. 70 proc. Kuracja bezpłatna.

Hipnoza
Jest popularną metodą odzwyczajania od palenia, chociaż badania kontrolowane nie potwierdzają jej wyższości nad innymi sposobami (skuteczność ok.10-15 proc.) Podczas hipnozy stosuje się kilka metod: bezpośrednią sugestia zmiany zachowań, zmianę postrzegania uzależnienia przez palacza, użycie hipnozy dla wyrobienia awersji do palenia tytoniu, samo hipnozę dla uzupełnienia leczenia hipnozą. Leczenie prowadzi się podczas sesji indywidualnych lub grupowych. Terapię stosuje się jednorazowo lub wielokrotnie. Cena od 50 do 200 zł za zabieg. Efektywna w połączeniu z innymi metodami.

Alternatywne metody rzucania palenia
Biorezonans
W terapii tej wykorzystuje się istniejące w organizmie człowieka i wokół niego drgania elektromagnetyczne (biosygnały). Przed przystąpieniem do zabiegu należy zapalić papierosa, który umieszczony zostaje w aparacie. Osoba poddawana terapii podłączana jest do urządzenia poprzez specjalne elektrody. Po włączeniu odpowiedniego programu w komputerze, w organizmie zachodzi reakcja mająca na celu wygaszenie głodu nikotynowego. Skuteczność metody jest bardzo imponująca. Po jednym zabiegu 90 proc.osób rzuca palenie - deklarują specjaliści od biorezonansu. Zabieg kosztuje 50-60 zł.

Akupunktura i elektrostymulacja
Te metody pozwalają przede wszystkim przywrócić równowagę organizmu, rozchwianą odstawieniem nikotyny. W wyniku rzucenia palenia, nastrój palacza może ulec destabilizacji. W zależności od osobowości, może on ulegać albo depresji, albo nadmiernemu pobudzeniu. Zastosowanie w takim momencie nakłucia odpowiednich miejsc na ciele (akupunktura) lub stymulacji prądem kilku punktów na uchu (elektrostymulacja), pozwala osiągnąć dobre samopoczucie bez konieczności zapalenia. Stosuje się jeden zabieg elektrostymulacji lub serię zabiegów akupunktury. Zamiast klasycznej akupunktury igłami jednorazowymi u osób nadwrażliwych można zastosować terapię laserem biostymulującym. By te metody zadziałały, konieczna jest całkowita abstynencja nikotynowa, polecane jest też wspomaganie ziołowymi środkami uspokajającymi. Skuteczność zabiegów oceniana jest na ok. 60 proc. Jeden zabieg kosztuje od 30 do nawet 220 zł, w zależności od gabinetu.

Poniżej zamieszczone są wypowiedzi osób, które wygrały z nałogiem.
MONIA:Lubiłam sobie zapalić do kawy - dzień bez prasówki i kawy to był dzień stracony. Po rzuceniu palenia omijałam kawiarnie i puby z daleka, żeby nie kusiło, przez pół roku nie chodziłam na żadne towarzyskie spotkania, w pracy zintegrowałam się z ludźmi niepalącymi, a i ograniczyłam kawę - nie dla samej kawy tylko dla wyzbycia się skojarzeń i pokus. Kiedy nachodziła mnie chęć zapalenia wypijałam dużo wody mineralnej i wpadłam niestety w nałóg dbania o zdrowie - w ramach przewartościowania kupiłam sobie najlepszy rower treningowy który doskonale zabija chęć zapalenia papierosa rano lub wieczorem. Polecam siłownie albo inny sport - dobrze jest znaleźć sobie ludzi których pasja zaraża - zdrowa pasja - rowery basen siłownia. Wśród ludzi z taką pasją łatwiej nie myśleć o paleniu.


ZBYSZEK:Rzucenie palenia nie jest takie trudne, najgorzej jak się biadoli. Pozytywne myślenie daje siłę.


JUSTYNA:Nie palę od 7 stycznia 2009 - (paliłam od 17 roku życia- mam teraz 30). Rzuciłam z dnia na dzień - bardzo dobrze się z tym czuję. Z zamiarem rzucenia chodziłam dość długo, tylko zawsze to był zamiar, ale pewnego dnia powiedziałam sobie - DOŚĆ - nie Moniko, albo rzucisz teraz, albo będziesz się truć do końca życia. Zaczęłam mieć też duszności przy wysiłku, brakowało mi tchu, po 2 miesiącach jest duża poprawa- przyjemnie jest czuć, że się żyję *pełną piersią* Życzę każdemu palaczowi, żeby poczuł się tak jak ja się teraz czuje.
Ps. nie wierzę palaczowi, który rzucił i zapalił bo niby stres - głupia wymówka- bo taki palacz tylko czekał na ten stres...


K.P.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB