Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

52 Sesja Rady Miejskiej w Orzyszu

2014-11-14 16:00:00 (ost. akt: 2014-11-14 15:59:42)

Głównym tematem LII Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 29.10.2014 w Sali Widowiskowo –Sportowej, była Karta Dużej Rodziny. Tradycyjnie wszystkich radnych, sołtysów oraz mieszkańców gminy przywitał przewodniczący Rady Wiesław Wasilewski. Ze stanu piętnastu radnych na sesji obecnych było trzynastu.

Pierwszym punktem spotkania były interpelacje radnych, w tym momencie głos zabrał Pan Jacek Foszczyński – Panie Burmistrzu występuje w tej sprawie po raz kolejny, a jest ona nieustanie związana z bezpieczeństwem pieszych i kierowców korzystających z drogi nr 16 na odcinku ul. Ełckiej (oczywiście chodzi o ostry zakręt).(…) Dotychczasowe symboliczne działania absolutnie nie rozwiązały problemu. (…) Moje pomysły na poprawę bezpieczeństwa w tym rejonie są proste do realizacji. Są to: postawienie znaku ograniczającego prędkość z dwóch stron newralgicznego odcinka w towarzystwie działającego radaru ustawionego od strony Ełku. Zamontowanie barier zabezpieczających wtargnięcie na jezdnię. Radni już wielokrotnie interweniowali w tej sprawie do Burmistrza Orzysza, niestety do tej pory bezskutecznie.

Podziękowania, ale nie tylko
Kolejnym punktem Sesji były wnioski i zapytania. Radny Rogiński zwrócił uwagę na nieodebrane śmieci wielkogabarytowe przez Mazurski Związek Międzygminny. Należało ustalić kolejny termin odbioru i informację tą przekazać do sołtysów. Sołtys Nowych Gut chciał uzyskać wiadomość, co się dzieje z zablokowanymi środkami finansowymi na projekt remontu świetlicy wiejskiej. Sołtys Gaudynek Janusz Osiecki zapytał Burmistrza Orzysza o pomysł sfinansowania nowych furtek do ogrodzenia dla niektórych mieszkańców, oraz dlaczego na planach dojazdów nie zostali uwzględnieni mieszkańcy wsi. Sołtys wsi Drozdowo – Zastrużne Bożena Kowalska złożyła podziękowanie dla pracowników Zakładu Robót Publicznych za wykonanie nowego ogrodzenia wokół świetlicy. Pani Onoszko sołtys wsi Ogródek również złożyła podziękowanie za naprawę nawierzchni drogi dojazdowej do wsi. Radny Grądzki miał pytanie do burmistrza w sprawie budynku na ul. Wojska Polskiego. Jako przedstawiciel krwiodawców chcę się dowiedzieć, dlaczego nie ma tam tablic. Jeśli chodzi o organizacje pozarządowe zostały one pościągane, nie wiem czy w wyniku remontu tego budynku czy przeniesienia tych stowarzyszeń. Pani radna Monika Zielińska ponowiła swoje pytanie z ostatniej sesji o koszty czynszu dla Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Orzyszu przy ul. Cierniaka. Radny Foszczyński również ponowił swoje pytanie w sprawie spalonego budynku na ul. Wojska Polskiego. Widziałem, że już jakieś prace zostały rozpoczęte, ale ciągle proszę o zabezpieczenie tego budynku. Radny z Okartowa Edward Majewski prosił o uzupełnienie oświetlenia we wsi. Radna Halina Mikucka pragnęła uzyskać informację, do kogo należy utrzymanie czystości i zadbanie o ścieżkę pieszo-rowerową do Szwejkówka. Teraz jest ona momentami tak pozarastana, część płytek odcinkami należałoby już wymienić. Była to droga inwestycja, bo około 4 milionów kosztowała a w ostatnim czasie ulega degradacji.

Gdzie, kiedy i co?
Burmistrz Orzysza Tomasz Jakub Sulima przedstawił informację o pracach między sesjami. Od ostatniej sesji odbył on 28 spotkań, konsultacji i uroczystości. Burmistrz wziął udział w spotkaniach sołeckich m.in. w Okartowie, Czarne i Mikosze Osada. 30 września odbyło się spotkanie samorządowców w sprawie drogi wodnej Giżycko – Orzysza, na którym był też obecny Burmistrz Sulima. 13 października Urząd Miejski w Orzyszu gościł księdza biskupa Romualda Kamińskiego. Burmistrz wziął też udział w akcji „Nie zapomnij o drugim śniadaniu” w szkołach podstawowych w gminie Orzysz. Dla najmłodszych uczniów rozdawał pojemniki na kanapki.

Sprawozdanie Rady Miejskiej przedstawił przewodniczący rady Wiesław Wasilewski. Radni wzięli udział między innymi w uroczystościach 50-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Orzyszu oraz posiedzeniu społecznej rady szpitala w Piszu. Na spotkaniu omawiano proponowane zmiany w statucie.

Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawił Radny Jacek Foszczyński.

Oświadczenia majątkowe
Zasadniczym punktem obrad była informacja o prawidłowości złożonych oświadczeń majątkowych za rok 2013. Wszyscy radni rady miejskiej w Orzyszu złożyli oświadczenia majątkowe w ustawowym terminie. Przewodniczący Wiesław Wasilewski odczytał informację Urzędu Skarbowego o błędach w sprawozdaniach radnych. Wszystkie oświadczenia są dostępne na stronie internetowej www.bip.orzysz.pl. Skarbnik gminy Pani Krystyna Harłożyńska przedstawiła założenia do budżetu gminy na rok 2015r.

Rozpatrywanie projektów i podjęcie uchwał
Pierwszą uchwałą, nad którą głosowali radni była uchwała o wprowadzeniu w Orzyszu Karty Dużej Rodziny. Wszyscy radni byli za przyjęciem uchwały. Kolejnym projektem, nad którym dyskutowano było ustalenie trybu udzielania i rozliczania z budżetu Gminy Orzysz szkołom i przedszkolom publicznym i niepublicznym, osobom prowadzącym wychowanie przedszkolne w innych formach niepublicznych oraz szkołom niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych, prowadzonym przez organy inne niż minister i jednostka samorządu terytorialnego. Ustawa została przyjęta jednogłośnie. Jedenastu radnych było za przyjęciem projekt uchwały zmian budżetu gminy Orzysz na rok 2014. Od głosu wstrzymała się radna Wioletta Kiewlak oraz radny Krzysztof Grądzki.

M.Ch.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB