środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Ministerstwo Obrony Narodowej liczy na Orzysz!

2014-11-13 18:10:54 (ost. akt: 2014-11-13 14:29:36)
Spotkanie z LO w Orzyszu (od lewej: Wioletta Organiściak- dyrektor liceum, Wioletta Śląska - Zyśk- dyrektor PUP, Andrzej Nowicki- Starosta Piski, Maciej Jankowski- Podsekretarz Stanu w MON, Marek Wysocki - Wicestarosta Piski, Ryszard Wiśniewski

Spotkanie z LO w Orzyszu (od lewej: Wioletta Organiściak- dyrektor liceum, Wioletta Śląska - Zyśk- dyrektor PUP, Andrzej Nowicki- Starosta Piski, Maciej Jankowski- Podsekretarz Stanu w MON, Marek Wysocki - Wicestarosta Piski, Ryszard Wiśniewski

Autor zdjęcia: A.R.

Od zawsze wiadomo, że najlepszym sposobem na przyciągnięcie uwagi oraz zaprezentowanie swoich walorów jest bezpośrednia rozmowa, podczas której zyskujemy pełną uwagę rozmówcy. Z takiego założenia wyszedł poseł Zbigniew Włodkowski, który po raz kolejny zaprosił do Orzysza osobę o wysokiej funkcji państwowej —Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Macieja Jankowskiego. Ze względu na długoletnią tradycję wojskową gminy Orzysz z wojskiem, było to spotkanie dla naszej społeczności niezwykle istotne.

W zeszły piątek na zaproszenie posła Zbigniewa Włodkowskiego, który sam jest członkiem Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, przybył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Maciej Jankowski. Podczas piątkowej wizyty pan minister spotkał się z nie tylko z przedstawicielami lokalnych władz i dowódcami lokalnych jednostek, ale również z uczniami orzyskiego Liceum Ogólnokształcącego, oferującego kształcenie o profilu wojskowym. Niezwykle ważnym momentem była deklaracja ze strony pana ministra, że szkolenie, które uczniowie otrzymują podczas lat swej nauki w szkole, zostanie zaliczone im jako szkolenie NSR.

Na otwarte spotkanie oraz rozmowę z ministrem Jankowskim zaproszeni zostali również emerytowani i czynni w służbie żołnierze oraz mieszkańcy Orzysza. Duża część mieszkańców naszej gminy pracowała lub pracuje dla wojska, dlatego pytań do gościa nie brakowało, a dotyczyły one m. in. reprezentatywności naszych żołnierzy, możliwości zagrożenia wojną, zmian i modernizacji w strukturach oraz obiektach wojskowych, wysokości oraz systemu przyznawania emerytur dla mundurowych. Pan minister, jako osoba niezwykle kompetentna w tych zagadnieniach, starał się jak najbardziej wyczerpująco odpowiedzieć na wspomniane pytania.

Jak dowiedzieliśmy się podczas tego spotkania, echa tej wizyty będą słyszalne w Warszawie jeszcze długo, ponieważ na spotkaniu ze starostą piskim Andrzejem Nowickim, wicestarostą Markiem Wysockim, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Wiolettą Śląską-Zyśk oraz posłem Zbigniewem Włodkowskim, rozmawiano na tematy niezwykle istotne, ale wymagające stanowczych i długoterminowych rozwiązań.

Lokalni politycy pytali o możliwość współpracy między Jednostką Wojskową a Urzędem Pracy, w celu wykwalifikowania bezrobotnych do pracy w wojsku jako np. kierowcy, spawacze, robotnicy fizyczni. Ważnym tematem było również wykorzystanie dróg gminnych i powiatowych przez wojsko — poruszanie się po nich ciężkich maszyn i samochodów wojskowych powoduje szybkie zniszczenie nawierzchni, dlatego też padła propozycja dofinansowania ze strony MON remontu infrastruktury drogowej.

Piątkowa wizyta była dla Orzysza nie tylko wyróżnieniem, ale uznaniem rangi, jaką odgrywają ośrodki wojskowe takie jak Bemowo Piskie i Orzysz w strukturach militarnych Polski, zwłaszcza obecnie, kiedy za naszą wschodnią granicą toczą się walki zbrojne. Orzysz jest jednym z garnizonów, w których szkoleni i przygotowywani do walki są ludzie, na których możemy polegać, i którzy będą bronić naszych granic i honoru ojczyzny, nawet z narażeniem swojego życie.

— Wizyta ministra Jankowskiego ma duże znaczenie dla Orzysza — jest ona kontynuacją długofalowego działania i myślenia o tym, abyśmy w Orzyszu mieli więcej wojska. Wszyscy wiemy, bo podały tę informację ogólnopolskie media, że NATO i Sztab Generalny Wojska Polskiego zamierzają wzmocnić wschodnią granicę, właśnie pod kątem ilości i jakości wojska. Konflikt na Ukrainie uświadomił nam, że wschodnia granica Polski jest wschodnią granicą również NATO — komentuje organizator spotkania, poseł Zbigniew Włodkowski. - Dzisiaj minister wizytował jednostkę i widać, że jednostka przechodzi remont, powstają nowe obiekty. Orzysz jest wzmacniany infrastrukturalnie i jest to początek dobrego myślenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Dzieje się tak, bo poligon w Orzyszu to atut, który powinien być wykorzystany przez stacjonujące tu nowoczesne formacje wojskowe— dodaje.

Dziękując za zaproszenie minister podkreślił, że Orzysz jest miejscem strategicznym dla wojska, ale jest też pięknie położoną wśród jezior gminą turystyczną, która ma wielki potencjał rozwojowy. Życzę panu posłowi, by wykorzystał swoje ogromne możliwości dla przyszłego rozwoju Orzysza - dodał minister Maciej Jankowski.

ar
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB