środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Najważniejsze informację dot. wyborów samorządowych 2014

2014-11-14 18:00:00 (ost. akt: 2014-11-14 16:00:31)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W niedzielę 16 listopada 2014r. wybierać będziemy ponad 2,5 tysiąca włodarzy - wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz około 50 tysięcy radnych różnych szczebli. Tego dnia, każdemu pełnoletniemu obywatelowi naszego kraju przysługiwać będzie prawo, a również moralny i patriotyczny obowiązek wzięcia udziału w głosowaniu.

Zbliżające się Wybory samorządowe 2014, dają nam po raz kolejny szansę na zmianę wizerunku naszego lokalnego społeczeństwa, naszego najbliższego otoczenia, naszego miasta, gminy, powiatu, województwa.

Twój głos - jeden postawiony na karcie do głosowania krzyżyk, to jedyny sposób na zmiany i dążenie ku lepszemu. Powinniśmy wykorzystać ten ogromny przywilej, jaki dała nam demokracja. Każdy z nas ma wpływ na to, kto zasiadać będzie na kluczowych stanowiskach w naszych miastach, gminach, powiatach i województwach.

Możemy zdecydować jak będzie wyglądać nasz kraj i nasze lokalne społeczności.

Głosowanie nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Zobacz, jak to zrobić!

LOKALE KOMISJI WYBORCZYCH BĘDĄ OTWARTE W GODZINACH 7.00 – 21.00.

Pełnoletni mają głos. Prawo głosowania w wyborach samorządowych przysługuje obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat. Wyborcy, których osiemnaste urodziny przypadają na krótko przed dniem głosowania albo w dniu głosowania nie powinni się obawiać o umieszczenie swojego nazwiska w spisie wyborców.

Lokale wyborcze. W wyborach samorządowych, inaczej niż np. w wyborach parlamentarnych, możemy głosować wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania. Poniżej prezentujemy tabelkę z wykazem lokali do głosowania.

Okręgi jednomandatowe. Po raz pierwszy wybory do rad gmin odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. W każdym okręgu będzie do zdobycia jeden mandat; otrzyma go kandydat, na który zdobędzie najwięcej głosów.

Zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem. Przepisy wyborcze stanowią, że przed przystąpieniem do głosowania wyborca okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości. Możliwy jest także udział w głosowaniu na podstawie innego dokumentu potwierdzającego tożsamość ze zdjęciem np. paszportu, prawa jazdy, a nawet legitymacji studenckiej czy ubezpieczeniowej.

Masz 4 głosy. W wyborach samorządowych w 2014 roku wyborcy w większości gmin będą mogli oddać aż cztery głosy; po jednym w głosowaniu na radnych: gminy, powiatu i województwa oraz jeden przy wyborze wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Jak głosować? Na każdej otrzymanej karcie powinniśmy wstawić wyłącznie po jednym znaku „x“ przy nazwiskach wybranych przez nas kandydatów. Głos ważny to głos oddany na wyłącznie jednego kandydata na burmistrza, jednego kandydata do rady gminy, jednego kandydata do rady powiatu i jednego kandydata do sejmiku województwa. Pamiętajmy, że w kratce na karcie do głosowania musi się znaleźć znak „X“, a nie jakikolwiek inny (np. „V“ czy „-“). Punkt przecięcia kresek tworzących znak „X“ musi się znaleźć w obrębie kratki.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB