środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Uśmiechaj się!!!

2014-10-31 08:30:35 (ost. akt: 2014-10-31 08:33:34)

Autor zdjęcia: sztukauwodzenia.net

Co nam daje życiowy optymizm? Więcej, niż się nam może wydawać. Choć w życiu nie zawsze wszystko się udaje, szczypta optymizmu pozwala nam lepiej radzić sobie z codziennymi problemami. Gdy więc dopadnie cię chandra, popatrz w lustro i... uśmiechnij się do siebie!

Ciesz się życiem!

Zachowanie uśmiechu na twarzy, niezależnie od zaistniałej sytuacji - tak właśnie w skrócie zdefiniować można optymizm. Jest to sposób patrzenia na życie tak, by widzieć jego dobre strony. Bo przecież zawsze jakieś są! Kiedy już potrafisz je zauważyć, zaczyniesz je doceniać i cieszyć się z nich. I nie mówię tutaj o jakichś wyszukanych przyjemnościach, dawno już przecież ludzie doszli do wniosku, że pieniądze szczęścia nie dają... Liczy się raczej o odczuwanie radości wynikającej z prostych, codziennych czynności. Poczynając od tego, że świeci słońce a my możemy czuć zapach świeżo skoszonej trawy, biegać i tańczyć, aż po możliwość skosztowania soczystych brzoskwiń...

Co nam daje optymizm?

Optymiści dostrzegają dobro i mocne strony również w ludziach, których spotykają. Dzięki temu są oni osobami lubianymi w towarzystwie, odnoszą liczne sukcesy, również na polu zawodowym. Nawet, gdy nie układa się najlepiej nie tracą nadziei i zapału do pracy. Mają marzenia i pozytywnie nakręceni dążą do ich realizacji.

Pokochaj siebie!

Skoro dobrze zdajemy sobie sprawę z korzyści jakie niesie ze sobą życiowy optymizm, zadać sobie można pytanie, dlaczego wokół jest tyle smutku? Otóż kluczem do pozytywnego nastawienia nie jest zmienienie całego otoczenia i ustawienie współlokatorów do pionu, by postępowali zgodnie z naszymi zasadami. Tak naprawę zmienianie świata musimy zacząć od siebie!

Właściwie wystarczy trochę samoakceptacji. Bo kiedy przestaniemy być zbyt grubi, chudzi, za wysocy, niscy, za mało inteligentni, nie doceniani w pracy, zbyt wymagający i ciut przewrażliwieni, to cały świat wyda nam się jakby bardziej kolorowy. Jeśli polubimy siebie (oczywiście zachowując trochę obiektywizmu), otworzą się przed nami nowe możliwości. Skoro sami będziemy fajni, to nie będzie dla nas żadną ujmą pochwalenie świetnej sukienki zakupionej przez przyjaciółkę w galerii. W końcu i nasz, i jej gust, jest dobry. Łatwiej będzie też powiedzieć dobre słowo partnerowi, bo przecież oboje tworzymy zgrany zespół.

Precz z pesymizmem!

Przeciwieństwem optymizmu jest pesymizm. Przeświadczenie że wszystko i wszyscy są źli. Pesymiści widzą świat w ciemnych barwach, nie akceptują siebie i często są smutni. Strach pomyśleć jak będzie wyglądać świat za kilka lat jeśli ludzie częściej wybierać będą smutek od radości. Niestety obecnie depresję spotkać można częściej niż przeziębienie. Przyczyną takiego podejścia mogą być ciężkie, negatywne przeżycia lub złe nawyki myślowe wyniesione z domu.
Nigdy jednak nie jest za późno by nauczyć się czerpania radości z życia. W ciężkich przypadkach zawsze można skorzystać z pomocy wykwalifikowanego psychologa. Miejmy nadzieję, że kolejne lata przynosić ze sobą będą coraz więcej optymizmu i uśmiechów na twarzach.

K.P.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB