Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Koniec „śmieciowego jedzenia” w szkołach

2014-11-01 16:00:00 (ost. akt: 2014-10-30 14:18:37)

Autor zdjęcia: www.mp.pl

Sejm wprowadził 23 października zakaz sprzedaży i podawania w szkołach „śmieciowego jedzenia”, uchwalając nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Przepisy te będą obowiązywać także w przedszkolach.

Celem zmian przygotowanych przez posłów PSL, jest zmniejszenie dostępu dla dzieci i młodzieży do produktów żywnościowych zawierających znaczną ilość składników szkodliwych dla ich rozwoju. Będą to produkty o takiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, które spożywane w nadmiarze mogą być przyczyną przewlekłych chorób dietozależnych m.in. otyłość, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, osteoporoza, próchnica i nowotwory. W szkolnych sklepikach będzie ograniczony dostęp do takich produktów jak: chipsy, niektóre ciastka i napoje (w tym napoje energetyzujące), jedzenie typu fast food oraz instant.

Minister zdrowia ma określić w rozporządzeniu, jakie produkty spożywcze będzie można sprzedawać w sklepikach szkolnych. Rozporządzenie ma obejmować również jedzenie podawane w stołówkach. Minister zdrowia przy tworzeniu listy produktów, które będą mogły jeść dzieci, musi uwzględnić wartość odżywczą i zdrowotną oraz normy żywieniowe.

Przewidziano również sankcje w przypadku złamania przepisów. Jeżeli podczas kontroli w szkole lub przedszkolu przeprowadzonej przez inspekcję sanitarną okaże się, że zostało złamane prawo, na ajenta prowadzącego sklepik lub stołówkę będzie mogła być nałożona kara w wysokości od tysiąca do pięciu tysięcy złotych. Dyrektor szkoły uzyska możliwość rozwiązania z takim ajentem umowy w trybie natychmiastowym, bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Nowelizacja trafi do Senatu. Planowanym terminem jej wejścia w życie jest 1 września 2015 roku. Jednak daje prowadzącym sklepiki trzy miesiące na dostosowanie swojej działalności do nowych przepisów.

K.P.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB