Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Gwiazdy w Okartowie

2014-11-01 15:00:00 (ost. akt: 2014-10-30 14:05:57)

Autor zdjęcia: Hubert Makowski

Szkoła Podstawowa w Okartowie dzięki zajęciom pozaszkolnym pozwala swoim uczniom oderwać się od codzienności i spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy.

Uczniowie na zajęciach z przyrody poznają naszą planetę — mieszkańców Ziemi, rośliny, które na niej rosną i zasady, które panują w przyrodzie. Jednak w Szkole Podstawowej w Okartowie postanowiono wyjść poza program i pokazać dzieciom jak wygląda Kosmos, czego efektem jest powstanie „Astrobazy” — lokalnego centrum obserwacji astronomicznych nieba.

We wtorek już po raz drugi uczniowie wzięli udział w spotkaniu astronomicznym, podczas którego uczyli się posługiwać obrotową mapą nieba, co ma ułatwić im codziennie samodzielne obserwacje astronomiczne.

Podczas wyjątkowego spotkania uczestnicy poznali również trzy gwiazdozbiory: Wielką Niedźwiedzicę (popularnie zwaną Wielkim Wozem). Małą Niedźwiedzicę (Mały Wóz) oraz Woźnicę z najjaśniejszą gwiazdą Capella.

Dzieci znają już wszystkie planety Układu Słonecznego, ich kolejności od Słońca, wiedzą co to Droga Mleczna, a także nie jest im obca budowa teleskopu. W szkole pojawił się Teleskop Celestron NexStar 5 SE 125/1250, który umożliwia samodzielne obserwacje Słońca, Księżyca i wielu planet Układu Słonecznego.

Projekt to nie tylko obserwacje, ale w ramach działań edukacyjnych powstaje również biblioteczka astronomiczna, zdjęcia, archiwum ciekawostek oraz prace plastyczne z cyklu „Moje Niebo”.

Uczestnicy i organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych bogactwem i pięknem Wszechświata do udziału w spotkaniach. Najbliższe terminy będą umieszczane na stronie internetowej szkoły. Projekt będzie trwał do ostatniego tygodnia listopada.
Projekt realizowany jest przy współpracy Mazurskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej w Orzyszu. Projekt edukacyjny został dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Warmia Mazury Lokalnie.

ar


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB