Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Pamiętamy o bliskich, którzy odeszli

2014-10-31 13:15:00 (ost. akt: 2014-10-31 10:21:43)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Zbliża się 1 Listopada - Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Są to dla większości z nas dni zadumy i wspomnień, w których szczególnie czcimy naszych zmarłych. Za parę dni, jak co roku, udamy się na cmentarze. Już widać coraz więcej ludzi na cmentarzach, którzy porządkują groby bliskich. Wszyscy przygotowujemy się do tego święta, nie zapominamy o tych, którzy odeszli, z szacunku dla nich dbamy o groby naszych bliskich zmarłych.

Campo santo – z j. włoskiego święte pola, tak nazywały się pierwsze cmentarze. Były to wydzielone kawałki ziemi, najczęściej w kształcie czworoboku, które stawały się ogrodami umarłych.
Nekropolie – z j. greckiego nekropolis - miasta umarłych usytuowane w pobliżu miast, gdzie na dużym obszarze grzebani byli członkowie rodów, sławni ludzie. Duże nekropolie z ogromnymi grobowcami (piramidy) budowano w Egipcie, Chinach, Rzymie, Grecji. Nekropolie miały różne formy: podziemne – katakumby, nadziemne – grobowce,mauzolea, skalne – wykute w skałach, grzebalne – wykopane w ziemi z postawionym nagrobkiem. Obecnie nekropolą nazywa się cmentarz otoczony szczególnym kultem.

Cmentarz – nazwa pochodzi od łacińskiego słowa coemeterium i oznacza miejsce spoczynku. Chrześcijanie przejęli z tradycji rzymskiej pomysł miejsca pochówku zmarłych jako świętego i nienaruszalnego miejsca. W X wieku zaczęto lokalizować cmentarze blisko kościołów i w obrębie miast. Sobór rzymski nadał im w 1059 roku sankcję „pól świętych” rzucając klątwę na ludzi, którzy odważyli się profanować groby.

Zwyczaj stawiania nagrobków nawiązywał do biblijnego wydarzenia, jakim było postawienie przez Jakuba na grobie zmarłej żony Racheli pomnika. W taki sposób zaznaczył on miejsce pochówku Racheli. Można sądzić jedynie, że wydarzenie to mogło dać początek stawiania nagrobków, aby miejsca te były widoczne. Pomniki kiedyś, tak i dziś są wyrazem pamięci i hołdu dla zmarłych, że nie zapominamy o nich. Nagrobki wykonywane są z różnych materiałów. Jeszcze do niedawna najczęściej z lastryko, a obecnie z marmuru czy granitu.

K.Ch.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB