środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Orzysz poetycką stolicą Polski!

2014-10-30 12:00:00 (ost. akt: 2014-10-30 20:58:25)

Autor zdjęcia: A.R.

Od dziecięciu lat Orzysz staje się mekką polskich poetów, ponieważ to właśnie tutaj odbywa się gala wręczenia nagród przyznawanych w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Michała Kajki. Konkurs organizowany jest przez Dom Kultury w Orzyszu i Muzeum Michała Kajki w Ogródku (Oddział Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu).

Ponad 3 tysiące autorów wzięło udział w ciągu dziesięciu lat istnienia konkursów. Orzysz przestał być miejscem kojarzonym tylko z karną jednostką wojskową – dziś w Ogródku na terenie gminy Orzysz znajduje się pięknie odrestaurowane Muzeum Michała Kajki, które tętni życiem, jest chętnie odwiedzany przez turystów, a Michał Kajka jest coraz bardziej znanym poetą mazurskim.

Dekada bogata w wydarzenia
W pierwszej edycji wzięło udział 400 poetów, wieści o konkursie dotarły do pisarzy nie tylko na terenie kraju, ale również poza granice Polski – do Stanów Zjednoczonych, Grecji, Irlandii, Szwecji, Litwy, Czarnogóry, Włoch, Niemiec, czy też Hiszpanii. W konkursie udział brali zarówno już publikujący się, jak i debiutujący poeci.

Cieszy to, że wśród uczestników konkursu nie zbrakło również przedstawicieli naszego regionu, w tym orzyszan. Jedną z laureatek, zdobywczynią pierwszej nagrody, była młoda dziewczyna z Ełku — Urszula Kulbacka, która dostrzeżona została właśnie w tym konkursie, a dziś zdobywa nagrody w wielu innych zmaganiach literackich.

Pierwsza gala odbyła się w nieistniejącej już kawiarni „Anna” w Wojskowym Ośrodku Wypoczynkowym. W ciągu dekady z konkursem związane były takie znakomitości jak Mirosław Czyżykiewicz, Hanna Banaszak, czy artystka sceny „Pod Baranami” Anna Szałapak.

Święto poezji po raz dziesiąty
W sobotni wieczór (25 października) o godzinie 19.00 rozpoczęła się tegoroczna, dziesiąta już, Gala Ogólnopolskiego Konkursu im. Michała Kajki. Na początku imprezy kilka słów do licznego grona gości i słuchaczy skierowała pani dyrektor Domu Kultury w Orzyszu Beata Szymankiewicz, która od pierwszej edycji bardzo aktywnie uczestniczy w organizacji konkursu. Podczas swojej wypowiedzi, pani dyrektor nie tylko podsumowała ostatnie dziesięć lat działania konkursu, ale również przybliżyła nas do zakulisowych historii, które pokazują, jak bardzo Konkurs im. Michała Kajki jest ważny.

-Kilka lat temu korespondowałam z więźniem, jak sekretarz konkursu, który chciała nadesłać rękopisy na konkurs, ale nie posiadał papieru. Zwrócił się z prośbą, aby przysłać mu papier, żeby mógł nadesłać swoje wiersze. Prośba oczywiście została spełniona – opowiedziała nie bez wzruszenia Beata Szymankiewicz.

Potem głos zabrali Wojciech Kass i Krzysztof Kuczkowski (przewodniczący jury), a następnie nastąpiła chwila, na którą wszyscy czekali — ogłoszenie werdyktu i prezentacja wybranych przez laureatów wierszy.

W tym roku do udziału w konkursie zgłoszono 224 prace. Jury w składzie: Przemysław Dakowicz, Janusz Drzewucki, Wojciech Gawłowski, Krzysztof Kuczkowski (przewodniczący) przyznało nagrody następującym uczestnikom:

Kategoria poniżej 18 lat:

I nagroda – Paulina Waszkiewicz ze Stargardu Szczecińskiego (pseudonim Forget-me-not)
II nagroda – Joanna Raczkowska z Sokółki (Laura)
III nagroda – Piotr Paweł Woźniak z Sopotu (Światłowód)
Wyróżnienie: Adrain Pałacki z Tarnobrzegu (Czyngis-Chan)

Kategoria powyżej 18 roku życia:

I nagroda – Dawid Koteja z Katowic (RPG)
II nagroda – Ida Sieciechowicz (Hebbie Jeebies)
III nagroda – Jakub Rawski z Głogowa (Mieć)
Wyróżnienie: Mariusz Tenerowicz z Leżajska (Mario Reneto)
Dominik Piotr Żyburtowicz z Drawska Pomorskiego (Chłopiec z mokrą głową)
Paweł Kobylewski z Bytomia (poeta nr ABC)

Konkurs dla wszystkich
W konkursie udział brać mogli wszyscy, niezależnie od przynależności do związków twórczych i stowarzyszeń. Wystarczyło na adres organizatora przysłać zestaw trzech niepublikowanych oraz nie ocenianych w innych konkursach wierszy, opatrzonych pseudonimem, w czterech kopiach.

W kategorii wiekowej powyżej 18 lat zostały przyznane nagrody pieniężne – 2.000, 1.000 i 500 zł, zaś w kategorii poniżej 18 lat przyznane zostały trzy nagrody pieniężno-rzeczowe. Spośród nagrodzonych wierszy zostaną również wybranych kilka utworów, które zostało opublikowane na łamach magazynu literackiego „Topos” oraz Gazety Olsztyńskiej” — jednych z patronów konkursu.

Zwieńczeniem wieczoru był koncert poetycko-muzyczny poety, pieśniarze, gitarzysty, kompozytora i artysty grafika — Mirosława Czyżykiewicza. Czyżykiewicz jest przedstawicielem nurtu poezji śpiewanej, a w swojej twórczości prezentuje refleksje na temat życia. W sposób oryginalny komentuje rzeczywistość. Mirosław Czyżykiewicz jest laureatem wielu nagród, m. in. FAMA (Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej) w 1986 i 1987 roku, nagrody III programu PR im. Mateusza Święcickiego w 1990 r., nagrody im. Jacka Kaczmarskiego w 2004 r. (pierwszy laureat).

W sobotni wieczór dzięki panu Mirosławowi zachwycona publiczność wysłuchała m. in. wierszy Edwarda Stachury, Wojciecha Kassa, Tadeusza Różewicza, Włodzimierza Wysokiego oraz jego własnych utworów poetyckich.

ar

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB