Sobota, 19 września 2020. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

W Orzyszu o poezji i życiu

2014-10-30 12:00:51 (ost. akt: 2014-10-30 10:32:23)
Wojciech Kass i Krzysztof Kuczkowski

Wojciech Kass i Krzysztof Kuczkowski

Autor zdjęcia: A.R.

Nasze miasto w ubiegłym tygodniu zamieniło się w małe centrum spotkań kulturalnych. W piątek wieczorem do Orzysza zawitało dwóch poetów, którzy w Domu Kultury spotkali się ze swoimi czytelnikami i wielbicielami tego gatunku literackiego. Wojciech Kass oraz Krzysztof Kuczkowski obydwoje dobrze znani są miłośnikom polskiej poezji.


Krzysztof Kuczkowski, prężnie działa w kręgach literackich – jest poetą, autorem szkiców, recenzji muzycznych i literackich, jurorem wielu konkursów poetyckich oraz założycielem dwumiesięcznika literackiego „Topos”, którym kieruje do dziś. Był również przez 10 lat redaktorem naczelnym magazynu „Gitara i Bas”. Przez lata na jego koncie pojawiło się wiele nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury oraz propagowanie kultury.

Wojciecha Kassa większość już zna, ponieważ od 1997 roku jest on opiekunem Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu i od lat angażuje się oraz jest inicjatorem inicjatyw kulturalnych na terenie naszej gminy, powiatu oraz województwa. Jest autorem wielu tomików poetyckich, m .in. „Do światła”, „Jeleń Thorwaldsena”, „Wiry i sny”. W tym roku ukazał się najnowszy zbiór jego poezji pt. „Ba!”.

W piątkowy wieczór w Domu Kultury w Orzyszu, bo tam odbyło się spotkanie, przybyło wiele osób, które chciały wysłuchać nie tylko wierszy, ale również rozważań w formie rozmowy między Wojciechem Kassem i Krzysztofem Kuczkowskim.

Spotkanie nie miało charakteru wcześniej wyreżyserowanej rozmowy, której tematyka byłaby z góry ustalona — wybór prezentowanych wierszy był spowodowany pieśniami, które na chwilę przed prezentacja autorów, dla wyciszenia i wprowadzenia w odpowiedni nastrój, puściła z odtwarzacza pani Beata Szymankiewicz.

Pisarze rozpoczęli dywagacje na temat religii, a raczej religijności u poetów, naszego przywiązania do przeszłości, historii oraz zmianami, które obserwujemy w świecie, na którym przyszło nam żyć. Pojawił się również temat znaczenia poezji w życiu codziennym oraz rozwoju naszej duchowości, a także refleksje dotyczące kultury masowej i jej zagrożeń.

Publiczność doceniła autentyczność poetów i właśnie dzięki temu po zakończonej rozmowie Wojciecha Kassa z Krzysztofem Kuczkowskim, do rozważań włączyła się również publiczność, za co goście byli niezwykle wdzięczni i co sprawiło im wiele przyjemności.

Wszystkim czytelnikom polecamy imprezy, te mniejsze i większe, organizowane przez Dom Kultury w Orzyszu, ponieważ podczas spektakli, spotkań, koncertów mamy okazję przenieść się do innego świata, zrelaksować się i dać sobie chwilę na refleksję. Nie jest wymagana niesamowita wiedza o teatrze lub muzyce, nie trzeba przychodzić we fraku albo sukience balowej — wystarczy przyjść i dać się ponieść magii wieczoru, a z pewnością państwo nie pożałują.

ar


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB