Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wielkie porządki

2014-10-30 11:00:04 (ost. akt: 2014-10-30 09:19:59)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Pomniki wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Jak je czyścić?

Najpierw zmiatamy z nagrobka szczotką liście, piach i inne nieczystości. Potem usuwamy chwasty, suchą trawę, zagrabiamy ziemię i śmieci wokół pomnika. Przy pomocy szczotki dość obficie zlewamy nagrobek. Chwilę czekamy aż brud zmięknie i ponownie spłukujemy wodą. Pomniki wykonane z lastryko szorujemy szczotką ryżową. Do wody dodajemy płyn uniwersalny. Po wyczyszczeniu pomnika spłukujemy wodą, wycieramy suchą szmatką i na koniec nacieramy pastą natłuszczającą. Lastryko będzie bardziej odporne na wilgoć i spowolni to jego wykruszanie. Pomniki z granitu są dosyć wytrzymałe, można je szorować szczotką z niezbyt twardym włosiem, ale trzeba uważać aby go nie porysować. Po obróbce kamień ma piękny połysk i choć jest bardzo wytrzymały, wymaga czyszczenia tylko ciepłą wodą z delikatnym detergentem, można użyć nawet płynu do mycia naczyń. Od czasu do czasu można go myć wodą z octem, co sprawi, że kamień nabierze wyrazistej barwy. Po dokładnym spłukaniu czystą wodą koniecznie należy wytrzeć do sucha płytę. W razie silnych zabrudzeń można użyć środka chemicznego, ale trzeba uważać by nie zniszczyć powierzchni kamienia. Marmur bardzo łatwo zarysować, więc do mycia takiej płyty można użyć miękkiej, dużej gąbki lub szczotki o miękkim włosiu. Jeśli nie mamy preparatów do czyszczenia marmurów to płytę wystarczy umyć tylko czystą wodą i spłukać dokładnie brud, następnie dokładnie wytrzeć do sucha. Plamy rdzy widoczne na płycie można spróbować usunąć pastą z sody i wody utlenionej. Papkę nanosimy na rdzawą plamę szczoteczką ( wcześniej miejsce to dokładnie oczyszczamy). Można zakonserwować marmur specjalnymi preparatami na bazie wosku albo żywicy. Pomniki z piaskowca bardzo łatwo zarysować, bo ten rodzaj kamienia jest nieodporny na uszkodzenia. Możemy go czyścić gąbką, łagodnym środkiem do czyszczenia piaskowca lub samą wodą.

Często na płytach nagrobnych pojawia się mech, pleśń, a nawet grzyby. Z lastryko zdrapujemy porosty twardą szczotką. Również plastikowa skrobaczka do szyb lub zużyta szczoteczka do zębów dobrze spełnią to zadanie jeśli użyjemy ich do kamiennych nagrobków - granitu, marmuru itp. Jeśli zapomnieliśmy wziąć z domu szczotki lub skrobaczki, poszukajmy kawałka miękkiego drewna. Zdarza się też, że płyta poplamiona jest woskiem. Spróbujmy usunąć go gorącą wodą. Najlepiej wrzątek wlać do termosu i wziąć ze sobą na cmentarz.

Często odwiedzamy swoich bliskich zmarłych w ciągu całego roku, lecz dzień Wszystkich Świętych jest dniem szczególnym, gdzie tak jakby śmierć spotykała się z życiem na cmentarzach. Zaduszki to czas, kiedy odwiedzamy groby swoich bliskich i przez pamięć o nich ozdabiamy ich miejsce spoczynku jak najpiękniej wiązankami kwiatów i zapalamy znicze.

K.CH.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB