Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

LI Sesja Rady Miejskiej w Orzyszu

2014-10-10 13:00:00 (ost. akt: 2014-10-09 16:07:07)

24 września 2014 r. w Sali widowiskowo – sportowej w Orzyszu odbyła się LI Sesja Rady Miejskiej. Na sesji obecych było 13 radnych, sołtysi oraz mieszkańcy naszej gminy.

W punkcie wnioski i zapytania głos zabrał Jacek Foszczyński, który kolejny raz zgłosił problem za małych kontenerów przy cmentarzach oraz konieczności remontu budynku gospodarczego na ul. Ełckiej. Radna Monika Zielińska zadała pytanie odnośnie Ośrodka Zdrowia – Panie Burmistrzu ile wynosi czynsz dla Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej za m2, który wylicza ABK (…), jak jest naliczany i jakie ponoszą koszty NZZ? Pani sołtys Odoj Agata Kret podziękowała za wykonanie ogrodzenia wokół świetlicy wiejskiej oraz bardzo dobrą organizację Gminnych Dożynek. Podziękowania dla Pana Burmistrza złożyła również radna Elżbieta Bartkowska za wykonanie chodnika na ul. Wojska Polskiego 34.

Co się działo?
W części sprawozdawczej Burmistrz Orzysza przedstawił informację z działalności za okres od 20 sierpnia do 23 września. W tym czasie podjął on zarządzenia m.in. w sprawie przeznaczenia do sprzedaży lokali mieszkalnych, powołania komisji do odbioru robót budowlanych, zmian w budżecie gminy na 2014 r. oraz w sprawie zaleceń pokontrolnych zmierzających do usunięcia nieprawidłowości w Zespole Obsługi Ekonomicznej Szkół i Przedszkoli w Orzyszu. Odbył również 24 spotkania np. z mieszkańcami Chmielewa, Góry i Dąbrówki oraz z samorządowcami w sprawie drogi wodnej Giżycko-Orzysz „Planowanie miejskiego obszaru funkcjonalnego wokół drogi wodnej łączącej Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Augustowskim. Etap I” w Urzędzie Miejskim w Orzyszu. Swoje sprawozdania przedstawili również Przewodniczący Rady Wiesław Wasilewski oraz przewodniczący Komisji Rewizyjnej o przeprowadzonej kontroli.

Bezpieczna droga do szkoły
Głównym tematem wrześniowej sesji było bezpieczeństwo dzieci, zarówno w placówkach oświatowych jak również w drodze do nich. Do szkół w naszej gminie dojeżdża 382 uczniów. W kwietniu został ogłoszony przetarg na przewóz dzieci do szkół, wygrała firma PKS Mrągowo. Wszystkie autobusy mają aktualne badania techniczne do dnia 23 września miała tylko jeden problem na trasie. PKS Mrągowo jest to firma, która wygrała przetarg ze stawką 2,79 zł, która oznacza wielką oszczędność dla gminy. W ciągu całego roku szkolnego oszczędności mogą sięgnąć nawet 60 tyś zł. Dla większego bezpieczeństwa zostało zatrudnionych siedem opiekunek szkolnych, które mają na sobie kamizelki odblaskowe. Są to osoby przeszkolone w zakresie pierwszej pomocy, do ich obowiązków należy m.in. wyprowadzanie dzieci z autobusu, przeprowadzanie ich przez ulicę. Przewodniczący rady zwrócił uwagę na brak wymogu montowania pasów bezpieczeństwa w autobusach szkolnych. Głos w sprawie dowozów dzieci do szkoły zabrał Dyrektor Szkoły Podstawowej w Orzyszu Pan Bogdan Kraszewski do tego momentu nie otrzymałem żadnej prośby od rodziców dotyczącej żeby dowóz przyjeżdżał szybciej lub później. Rodzice dzieci dojeżdżających wiedzą, że jeżeli dziecko szybciej przyjeżdża do szkoły to z tej szkoły szybciej wraca (…) tak to jest skonstruowane.

Patologia w szkołach
Na dzieci niebezpieczeństwo czyha nie tylko w drodze do i ze szkoły, ale również w szkole. Z jakimi problemami spotykają się uczniowie w naszych szkołach przedstawiła Pani Katarzyna Kajak psycholog gminny. Wszystkie moje działania opierają się na konsultacjach zarówno z dziećmi, jaki i rodzicami, czasami również z nauczycielami szkół. Prowadzone są warsztaty dla uczniów, które mają problemy wychowawcze i to z tymi objawami patologicznymi można się spotkać w Orzyskich szkołach. Często też występuje przemoc słowna i fizyczna, której przyczyną jest brak pracy i frustracje z tym związane. Rodzice nie radzą sobie z własnymi emocjami, co przekłada się na ich dzieci. Pani Kajak zwróciła szczególną uwagę na trudną sytuację materialną, która stwarza w rodzinach różne mechanizmy, które są patologiczne, bo jeżeli ktoś sobie nie radzi to ma trudności natury ekonomicznej to wiadomo, że wtedy sytuacja jest trudniejsza.(…) To nie jest tak, że jedna rodzina zmaga się z uzależnieniem i żadnego innego problemu nie ma, bo wiadomo, jeden problem wynika z drugiego. To są wielowymiarowe problemy. Dyrektor gimnazjum Pani Agnieszka Chaberska przedstawiła, z jakimi problemami można się spotkać w jej szkole, a są to m.in. wagary, brak motywacji i niskie potrzeby edukacyjne uczniów, zaczepki słowne i agresja słowna. Młodzież z gimnazjum bierze udział w wielu programach profilaktycznych, które mają na celu eliminowanie nieprawidłowych zachowań i agresji. Radna Dorota Sienkiewicz zwróciła pani psycholog uwagę na minimalną ilość zajęć grupowych w szkole podstawowej w Okartowie. Uważa ona, że warsztaty o tym jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem zewnętrznym byłyby bardzo przydatne dla wielu uczniów. Radny Grądzki zapytał panią psycholog czy w naszej gminie występuje zjawisko narkomanii. Kajak- jeżeli chodzi o narkotyki takie sygnały do mnie nie dotarły, (…) nie zaobserwowałam takich trudności.

Praca nad uchwałami
Po omówieniu problemów, z jakimi stykają się nasze dzieci w szkołach rada miejska głosowała za uchwaleniem trzech projektów ustaw. Pierwsza ustawa dotyczyła powierzenia prowadzenia zadania publicznego z zakresu nauczania religii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Wszyscy radni byli za przyjęciem uchwały. Kolejną ustawą, nad którą pracowali radni była ustawa o przystąpieniu Gminy Orzysz do stowarzyszenia pod nazwą „Wielkie Jeziora Mazurskie 2020”, uchwała została przyjęta jednogłośnie. Ostatnia ustawa dotyczyła zmian budżetu gminy Orzysz na rok 2014, za było 12 radnych jedynie radny Krzysztof Grądzki wstrzymał się od głosu.

M.CH.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. A. #1504422 | 212.244.*.* 10 paź 2014 13:35

    Proszę mi wytłumaczyć dlaczego do tej pory Burmistrz i Rada nie podjęli żadnej uchwały w sprawie Karty Dużej Rodziny. Karta ta obowiązuje w gminach od czerwca, Bogu dzięki mamy październik. Pisz zaproponował wielodzietnym rodzinom szereg ulg min. zniżki na przedszkole, obiady szkolne. Czy nasi radni zajmują się tylko śmieciami, chodnikami, odśnieżaniem ulic, gasnącymi latarniami tudzież brakiem sygnalizacji świetlnej w Orzyszu. Może szanowna rado i burmistrzu( małe litery przemyślane) pora zrobić coś dobrego przynajmniej dla części Orzyszan, bo Pomysł Prezydenta Polski jak najbardziej szczytny i celowy tylko zapału w NASZYCH radnych, nie wspominając o burmistrzu, brak. Temat KDR tematem TABUw Orzyszu. Wstyd mi za was. A może pan Kamiński przyjrzy się bliżej ignorancji osób, które powinny wspierać rodzinę.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz