Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

50 lat Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu

2014-10-03 12:00:00 (ost. akt: 2014-10-03 13:57:50)

Autor zdjęcia: Uczniowie ZSO w Orzyszu

W sobotę w naszej gminie obchodzono wielkie święto, a mianowicie 50-lecie Liceum Ogólnokształcącego w Orzyszu.

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele Matki Boskiej Szkaplerznej w intencji ZSO. Po mszy wszyscy udali się na uroczystą akademię z okazji jubileuszu szkoły do sali gimnastycznej, która specjalnie na tę okazję całkowicie zmieniła swoje oblicze. Gości powitała dyrektor szkoły Pani Wioletta Organiściak, która podziękowała za przybycie na ten niezwykły Jubileusz. -Otóż 50 lat temu, w roku 1964 została utworzona ta szkoła. Dla nas wszystkich tu zgromadzonych jest to dzień wielkiego święta Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu. Jako dyrektor tej szkoły jestem zaszczycona, że przybyliście Państwo na ten dostojny Jubileusz. Wśród zaproszonych gości byli Andrzej Nowicki Starosta Powiatu Piskiego, Marek Wysocki Wicestarosta Powiatu Piskiego, Zbigniew Włodkowski poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oraz ks. Dariusz Kruczyński który przybył w zastępstwie jego ekscelencji ks. biskup Jerzego Mazura, Marek Konopka Senator Rzeczpospolitej Polskiej. Na uroczystości nie mogło również zabraknąć byłych już dyrektorów szkoły, którzy przez lata tworzyli historię tej niezwykłej placówki oświatowej m.in. Antoni Jodango (1968-1971),Emil Dudziński(1971-1987), Zbigniew Zduńczyk (1987-1990)oraz Czesław Pieczyński (1990-2012). Wszystkich wzruszenie chwyciło za gardło i łzy zakręciły się w oczach gdy Pani dyrektor powitała pierwszych absolwentów ZSO: Janinę Cieplińską, Cecylię Czaplicką, Teresę Jakubek, Helenę Kałękę, Jadwigę Ołownię, Krystynę Podziomek, Jana Zakrzewskiego oraz Henryka Zawistowskiego. To oni w 1964 rozpoczęli naukę w LO, a w roku 1968 opuścili mury tej szkoły.

W czasie trwania uroczystego apelu zostały wręczone medale Komisji Edukacji Narodowej dla nauczycieli ZSO, wśród wyróżnionych znaleźli się Jolanta Grądzka, Magdalena Wysocka, Jacek Foszczyński oraz Jacek Góralczyk. Młodzież z LO pod opieką Magdaleny Wysockiej i Mirosława Rostkowskiego przygotowały część artystyczną. Swoim występem zafundowali nam podróż wstecz po ostatnich 50 latach. Po części oficjalnej wszyscy przeszli na poczęstunek do sali Klubu Garnizonowego, gdzie wspólnie z koleżankami i kolegami ze szkolnej ławki mogli powspominać dawne czasy. Radości i wzruszenia nie było końca.

M.CH.

Pani dyrektor ZSO w Orzyszu Wioletta Organiściak składa serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tej niezwykłej uroczystości, a w szczególności:
Firmie Abakus
Krystynie Aleszczyk
Jarosławowi Bosak
Mariuszowi Bosak
Dariuszowi Charubin Dyrektorowi ZS nr 1 w Białej Piskiej
Krzysztofowi Grądzkiemu
Siostrze Jolancie Kisiel
Bożenie Kozickiej
Iwonie Kupka
Włodzimierzowi Miszczak Dyrektorowi ZSZ w Piszu
Krzysztofowi Mroczkowskiemu
Teresie Nagórskiej
Andrzejowi Nowickiemu Staroście Powiatu Piskiego
Dorocie Rakowskiej
Jarosławowi Rakowskiemu
Annie Rogińskiej Dyrektor MOSiR Orzysz
Krzysztofowi Roszko
Małgorzacie Staszewskiej Kierowniczce Klubu Garnizonowego w Orzyszu
Andrzejowi Strzałkowskiemu
Markowi Szabelskiemu właścicielowi piekarni Szabelski
Dariuszowi Szajdek
Jolancie i Wiesławowi Waszkiewiczom
Zbigniewowi Włodkowskiemu posłowi RP
Irenie Wnukowicz
Wojskowemu Kołu Łowieckiemu nr 135 „Cyranka” w Orzyszu
Maciejowi Ziółkowskiemu
Iwonie Zyzik Andrzejowi i Katarzynie Nowak
Mateuszowi Zyzik właścicielowi Składy Opałów
Warmińsko-Mazurskiemu Banku Spółdzielczemu oddział w Orzyszu

„JUBIELUSZ PEŁEN WSPOMNIEŃ”

W sobotę, 27 września, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu świętowano Jubileusz
50- lecia istnienia szkoły. W uroczystościach udział wzięli absolwenci, byli i obecni pracownicy orzyskiego liceum oraz zaproszeni goście. Uroczystą akademię poprowadziła Pani Wioletta Organiściak- obecna dyrektor szkoły.

Jubileusz rozpoczęto uroczystą mszą świętą w kościele p.w. św. Matki Bożej Szkaplerznej w Orzyszu, natomiast główne uroczystości odbyły się w budynku szkoły. W trakcie uroczystości głos zabrał m.in. Starosta Piski Andrzej Nowicki, który w krótkich słowach złożył gratulacje zacnego jubileuszu oraz życzenia dalszych sukcesów funkcjonowania szkoły wszystkim , którzy swoją obecnością zaznaczyli się w kartach historii szkoły. Swoje słowa uznania do uczestników uroczystości, podkreślające tym samym rolę edukacji oraz wychowania w obecnych czasach, skierował również Poseł na Sejm RP Zbigniew Włodkowski.

Pięćdziesięciolecie szkoły stało się także znakomitą okazją do wręczenia odznaczeń dla pracowników dydaktycznych szkoły. Medale Komisji Edukacji Narodowej- w dowód uznania za zasługi na rzecz oświaty i wychowania- z rąk posła Zbigniewa Włodkowskiego, otrzymali Jolanta Grądzka, Magdalena Wysocka, Jacek Foszczyński oraz Jacek Góralczyk.
Sobotnie uroczystości były nie tylko świetną okazją do podsumowania półwiecza działalności szkoły, ale również do pokazania zmian, jakie zaszły w przeciągu minionych lat. Historia szkoły swoich początków sięga do roku 1964, kiedy to naukę rozpoczęło 90 uczniów a szkoła nosiła nazwę „XX-lecia PRL”. Dziś w tej orzyskiej szkole naukę pobiera 115 uczniów, którzy poza szeroką ofertą dydaktyczną, w tym również o nachyleniu wojskowym, mają możliwość korzystania z nowoczesnej bazy dydaktycznej szkoły i różnorodnych zajęć pozalekcyjnych.

Ostatnie lata przyniosły Orzyskiemu Zespołowi Szkół również nowy wizerunek, a jego obecnym uczniom wysoki komfort nauki. W wyniku realizacji projektu „Chronione środowisko zdrowe młode pokolenie” dokonano termomodernizacji budynku szkoły, czego wynikiem jest obecny estetyczny wygląd oraz zwiększona efektywność cieplna szkoły. W bieżącym roku oddano również do użytku wyremontowaną ze środków Starostwa Powiatowego w Piszu salę sportową, a obecnie prowadzony jest remont korytarza i innych pomieszczeń szkolnych, co spotkało się z pozytywnym odbiorem goszczących Absolwentów szkoły oraz pozostałych Gości.
Oficjalną część uroczystości zakończono programem artystycznym w wykonaniu Uczniów szkoły, którzy zachwycili wszystkich swoim niezwykłym talentem, humorem i swobodą przekazu, a który nagrodzony został obfitymi i w pełni zasłużonymi brawami.

Wicestarosta Marek Wysocki


W codziennym biegu życia niewiele czasu mamy na refleksje i podsumowanie tego, co udało nam się osiągnąć. Jedną z okazji, która pozwala zatrzymać się, spojrzeć w przeszłość, wrócić do wspomnień i pomarzyć o przyszłości, jest jubileusz. Uroczystość jubileuszu 50-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Orzyszu, w której uczestniczyłem była idealną okazją do dokonania podsumowania minionych lat. LO w Orzyszu to placówka z długoletnimi tradycjami i ogromnymi ociągnięciami edukacyjnymi. Co rok mury szkoły opuszczają nowi absolwenci- ludzie otwarci, rozumiejący zachodzące zmiany, zastępujący bierność kreatywnością i aktywnością, rodzącą się z wiary we własne możliwości. O jakości pracy szkoły świadczą losy jej absolwentów dlatego, jestem przekonany, że w następnych latach szkoła będzie kultywowała swoje tradycje. Niech rozpoczynający się 51 rok historii szkoły pozwoli nauczycielom zrealizować zamierzenia, pokonać trudności , a odnoszone sukcesy absolwentów niech będą najlepszą zapłatą za nauczycielski trud.

Zbigniew Włodkowski Poseł RPPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ciekawe #1498933 | 80.50.*.* 3 paź 2014 12:32

    a celinka była trzeźwa?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz