środa, 3 marca 2021. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Spotkanie z historią w Gimnazjum

2014-10-02 15:30:52 (ost. akt: 2014-10-02 15:17:20)

27 września 1939 r. powstało Polskie Państwo Podziemne i z tej okazji w orzyskim gimnazjum doszło do niezwykłego spotkania.

Uczniowie klasy IIIB oraz III D wraz z wychowawcami oraz Panią dyrektor Agnieszką Chaberską mieli okazję wysłuchać niezwykle przejmującej historii Pana Witolda Wagnera. Pan Witold opowiadał uczniom jak wyglądało jego dzieciństwo za czasów okupacji, życie i nauka oraz poruszające historie wojenne. Po opowieści była chwila na zadawanie przez uczniów pytań, na które gość chętnie i wylewnie odpowiadał. Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali , że było bardzo udane i liczą na więcej takich opowieści. Była to niezwykła lekcja historii, którą uczniowie na pewno zapamiętają na długo.

Polskie Państwo Podziemne rozpoczęto tworzenie struktur 27 września 1939 r. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Była to konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca prowadzić walkę przeciw okupantom. 13 listopada 1939 roku została ona przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, podlegający rządowi emigracyjnemu. 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową. Jej Komendantem Głównym został generał Stefan Rowecki, wybitny teoretyk walk miejskich. Utworzenie AK miało służyć scaleniu wszystkich grup wojskowych w jedną organizację, podległą rządowi RP na uchodźstwie. Główne zadanie Armii Krajowej polegało na gromadzeniu sił do uderzenia w chwili załamania się Niemiec. Akcje zbrojne prowadziły bowiem do okrutnych represji – hitlerowcy rozstrzeliwali kilkudziesięciu Polaków za każdego zabitego Niemca. Dopiero pod koniec 1942 roku AK nasiliła działalność dywersyjną: atakowała niemieckie posterunki, wykolejała transporty wojskowe przeznaczone na front wschodni, wysadzała mosty, odbijała więźniów.

M.CH.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB