środa, 3 marca 2021. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Tolerancja w orzyskim gimnazjum

2014-09-26 13:00:00 (ost. akt: 2014-09-25 16:34:57)

Autor zdjęcia: A.Ch.

W piątek 19 września zakończyły się pięciodniowe warsztaty „Hip hop Hejterom stop” z udziałem orzyskich gimnazjalistów.

Organizatorem Warsztatów było Stowarzyszenie „Willa Decjusza”, którego głównym celem jest prowadzenie działalności wspomagającej rozwój i integrację wspólnot i społeczności lokalnych, w tym grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Obserwując to, co się dzieje w Polskiej debacie publicznej stwierdziliśmy, że słowem, które cały czas się pojawia jest zwrot „mowa nienawiści”. Wszyscy wiedzą, co to jest, ale nikt nie wie jak za to się zabrać. Postanowiliśmy znaleźć jakiś realny sposób żeby z tą mową nienawiści walczyć. Stwierdziliśmy, że należy zacząć od szkoły czyli od źródła, które jest najbardziej plastyczne i ciągle kształtuje swoją osobowość – opowiada Marcin Dyrcz.

Projekt, w którym wzięła udział młodzież z gimnazjum zakładał warsztaty komediowo - muzyczne oraz produkcję filmu dokumentalnego o szkole w Orzyszu i jej uczniach. Kręcimy również film dokumentalny o tym jak pracowaliśmy w szkołach w całej Polsce. Część reportażu pokaże szkoły, do których przyjechaliśmy, nauczycieli, uczniów – mówi trener warsztatów. Premiera filmu zapowiadana jest na przyszły rok. Stowarzyszenie chce też stworzyć portal internetowy, prowadzony przez młodzież i dla młodzieży. Stowarzyszenia Willa Decjusza promuje tolerancję i równe szanse w środowiskach lokalnych, której celem jest zwalczanie dyskryminacji i mowy nienawiści za pomocą autoironii, komizmu, muzyki i filmu.

W roli ekspertów w projekcie udział wzięli profesjonalni twórcy odpowiedzialni za jakość i profesjonalizm prowadzonych działań. Specjaliści zajmują się improwizacją, stand up, muzyką i teatrem Zachęcali oni Orzyszan do lepszego wykorzystania własnego potencjału i kreatywnego myślenia. Zadaniem ich było pokazanie uczniom jak zrobić użytek ze swoich atutów, a ewentualne wady przekuć w zalety. Szukamy w tych ludziach mocnych stron, motywujemy, wyławiamy to, co najlepsze – mówi Marcin Dyrcz. Należy rozwijać swoje zainteresowania artystyczne oraz umiejętności artykułowania myśli. Przekonać się, że każdy ma swoje pasje, którymi warto podążać, mimo że na początku wydaję się nierealne i głupie. Często zdarza się, że są one negowane przez znajomych czy rodzinę, ale w życiu warto mieć coś tylko dla siebie.

Trenerzy bardzo chwalili współpracę z uczniami oraz atmosferę panującą w szkole. Byli pod wielkim wrażeniem Orzysza i okolicy.

M.Ch.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB