środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Manewry wojskowe z Prezydentem?

2014-09-18 17:00:00 (ost. akt: 2014-09-18 14:45:25)

Wielkimi krokami zbliżają się wielkie manewry wojskowe na poligonie wojskowym w Orzyszu. Już dzisiaj na ulicach naszego miasta można zauważyć zmożony ruch samochodów wojskowych.

Anakonda to największe krajowe manewry wojskowe w tym roku prowadzone z układzie międzynarodowym. Od 24 września do 3 października będzie ćwiczyć blisko 12,5 tyś. żołnierzy, w tym 750 z państw sojuszniczych. Oprócz Orzysza ćwiczenia będą odbywać się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku, Ustce, Nowej Dębie i Poligonie morskim Marynarki Wojennej.
Celem ćwiczenia będzie zgranie wydzielonych sił do prowadzenia działań obronnych oraz stworzenie warunków wprowadzenia do walki sojuszniczych sił wzmocnienia. Podczas ćwiczenia doskonalona będzie też współpraca z cywilną administracją.

Ćwiczenia Anakonda od 2006 roku prowadzi i przygotowuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych i jest to już piąta edycja tych manewrów. W tym roku kierownikiem ćwiczenia jest gen. broni Marek TOMASZYCKI.

W ćwiczeniu oprócz jednostek Wojska Polskiego udział wezmą wydzielone siły i środki Sił Zbrojnych z: Czech, Estonii, Holandii, Kanady, Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych. To odpowiedź Sojuszu na agresję Rosji na Ukrainę. Ta manifestacja siły jest szczególnie ważna, gdyż część manewrów "Anakondy" rozegra się na poligonach w Orzyszu i Bemowie Piskim, czyli w bliskim sąsiedztwie granicy z obwodem kaliningradzkim. Scenariusz przewiduje obronę przed atakiem na fikcyjny kraj Wislandia. Działania ofensywne przewidziano tylko w przypadku potrzeby odzyskania utraconego terytorium.

Podczas ćwiczeń wykorzystywane będzie m.in. 126 transporterów opancerzonych, 15 haubic i wyrzutni artyleryjskich, 53 zestawy artylerii przeciwlotniczej, 25 samolotów, 17 śmigłowców i 17 okrętów. Przez ostatnich osiem lat ćwiczenie ANAKONDA ewaluowało z przedsięwzięcia typowo wojskowego, poprzez ćwiczenie z udziałem sektora pozamilitarnego w wymiarze krajowym, następnie regionalnym, aż do ćwiczenia sojuszniczego z aktywnym udziałem państw - członków NATO. W wyniku tych zmian ćwiczenia stały się jednym ze stałych punktów szkolenia sojuszu północnoatlantyckiego.

Tak duże przedsięwzięcie, jak organizowane, co dwa lata ćwiczenie Anakonda, jest okazją, by sprawdzić organizację planowania i wykonania skomplikowanych, ale i prostych manewrów. Robi się tu wszystko, co na polu walki może spotkać żołnierza. Walor ćwiczenia to to, że jest to operacja połączona. Walorem jest już samo przemieszczenie jednostek na poligony. Trzeba to zrobić bezpiecznie i tak, żeby sprzęt był sprawny, jeśli zdarzy się usterka, trzeba ją szybko usunąć.

Podczas tegorocznej ANAKONDY na 2 października zaplanowano Dzień Dostojnych Gości na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że również Prezydent RP Bronisław Komorowski przybędzie na Poligon Wojskowy w Orzyszu. Ćwiczenia oprócz prezydenta, obserwować będzie minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

M.Ch.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB