Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Potrzebujesz pomocy? Nie licz na gminę!

2014-09-04 16:00:54 (ost. akt: 2014-09-04 13:59:35)
Propozycja urzędników ABK dla Pani Pauliny

Propozycja urzędników ABK dla Pani Pauliny

Autor zdjęcia: materiały prywatne

Do redakcji Obywatela Orzysza zgłosiła się zrozpaczona mieszkanka naszej gminy. Ma ona bardzo poważne problemy mieszkaniowe. Grozi jej, że niedługo razem z trójką małych dzieci zamieszka pod gołym niebem.

Pani Paulina Pajka w 2011 r. dostała od Administracji Budynków Komunalnych mieszkanie w Osikach. Było ono w opłakanym stanie. Nie było możliwości żeby matka z trójką małych dzieci zamieszkała w takim domu. Lokal przed zamieszkaniem wymagał gruntownego remontu. Dziurawy dach, brak podłogi, wszędzie grzyb – to nie jest dobre miejsce do wychowywania dzieci. Pani Paulina miała nadzieje, że wraz z partnerem uda im się wyremontować to mieszkanie i stworzenie w nim bezpiecznego azylu dla swoich dzieci. Konkubent Pani Pauliny przez pewien okres pracował w zakładzie drzewnym w którym miał możliwość zarobić na nowe deski na podłogę i trochę zabezpieczyć dach. Dzięki pomocy przyjaciół i dobrych ludzi udało im się rozpocząć remont. Kolega podarował drzwi, które zostały wstawione do jednego z pokoi.

Niestety niedawno na rodzinę Pani Pauliny spadła tragiczna wiadomość. Właścicielka domu w którym obecnie mieszkają kazała im do końca listopada opuścić to mieszkanie. Jeżeli nie chcą skończyć „pod mostem” lub w przytułku zostaje im przeprowadzić się do mieszkania ABK. Lokal jest całkowicie nieprzygotowany do zamieszkania. Prośby Pani Pajki o pomoc z Administracji Budynków Komunalnych oraz Urzędu Gminy pozostały bez rezultatów. Nie prosiła ona o wiele. Wystarczyłoby uszczelnienie dachu i ubicie podłogi, chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie karze małym dzieciom mieszkać w domu z piaskownicą na środku pokoju. Nikt nie marzy o bieżącej wodzie w kranach, ale żeby w długie zimowe wieczory nie trzeba było siedzieć przy świeczce. Niestety urzędnicy odmówili jakiejkolwiek pomocy. Swoją decyzję tłumaczyli zadłużeniem jakie w chwili obecnej ma Pani Paulina. Od 2011 r. powinna ona razem ze swoją rodziną mieszkać w stodole, którą urzędnicy nazywają domem i za ten „lokal” powinna płacić do Gminy czynsz. Na obecną chwilę zadłużenie wynosi blisko 1500 zł. Jest to dla niej kwota niemożliwa do spłacenia. Nie stać nas na wynajęcie mieszkania w Orzyszu. Z tego co się orientowaliśmy miesięczny czynsz wynosi około 800 zł. to dla nas stanowczo za dużo. Ja nie pracuję, zajmuje się małym dzieckiem a mój partner nie zarabia aż tyle żeby wynająć mieszkanie w Orzyszu i żeby się jakoś utrzymać. Zbliżający się rok szkolny przysparza pani Paulinie dodatkowych zmartwień. Ma ona dwójkę dzieci w wieku szkolnym, a tylko rodzice uczniów wiedzą ile kosztuje wyprawka szkolna. Otrzymuje ona co prawda zasiłek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale są to naprawdę nie wielkie kwoty.

Sytuacja Pani Pauliny i jej najbliższych jest nie do pozazdroszczenia. W 2011 roku podpisała umowę na przejecie lokalu w Osikach. Od tego czasu gmina nalicza jej czynsz, mimo, że w ogóle tam nie zamieszkała. Z powodu zadłużenia nie ma możliwości pomocy ze strony gminy w remoncie lokalu należącego do ABK. Unia Europejska w swoich rozporządzeniach dotyczących hodowli zwierząt przyjęła zasady ich bytowania. Niestety w lokalu zaproponowanym Pani Paulinie, zwierzęta nie mogły by być hodowane, ze względu na trudne warunki bytowania. Dla naszego ABK i urzędników Pani Paulina i jej bliscy są gorsi niż zwierzęta w UE. Takich warunków jakie zaproponowano tej rodzinie nie można nawet nazwać chlewem, bo byłby to komplement dla tego lokalu. Za co naliczono czynsz do tej pory?! Za dziury w dachu wielkości kilkunastu centymetrów, na całej jego powierzchni? Za wysypisko śmieci, które ma być podłogą w tym domu?

Postawa urzędników i administracji ABK w tej sprawie jest więcej niż bulwersująca. Może warto aby nasz burmistrz i szefostwo ABK sami pomieszkali trochę w takich warunkach. Może uda im się wtedy zrozumieć, że człowiek jest większą wartością niż zwierzę. Skoro do dziś tego nie rozumieją. Ta propozycja, którą otrzymała rodzina Pani Pauliny jest podsumowaniem czterolecia rządów w naszej gminie: syf, bajzel, chlew. Czasami warto się zastanowić, zanim się komuś coś zaproponuje. Na zdjęciach pod tekstem możecie Drodzy Czytelnicy zobaczyć slums w Osikach, który nasza gmina i ABK nazywają budynkiem mieszkalnym i pobierają za niego czynsz. Proszę się zastanowić czy świnie by tam Państwo wstawili. Wątpię! Gratuluje burmistrzowi Sulimie i szefowi ABK dobrego humoru. Tak trzymać Panowie! Ta propozycja jest chyba odzwierciedleniem tego co macie w głowie?

Robert Kamiński – redaktor naczelny


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. orzyszanin #1498725 | 31.61.*.* 3 paź 2014 03:46

  Zasady są proste. Opłaty trzeba mieć na bieżąco i szanować pracę jaką każdy posiada. A to że mieszkamy na mazurach to jest ślicznie tylko że nie ma dużego przemysłu i dlatego ludziom żyje się ciężko.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Olka #1480458 | 212.244.*.* 9 wrz 2014 08:30

  Połowa lokatorów nie płaci czynszu a tak bardzo strasznie domaga się remontu hmmmm najpierw zapłać potem będzie Ci dane!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mieszkaniec Orzysza #1478696 | 176.221.*.* 6 wrz 2014 20:30

  W ABK pracują darmozjady dupy po przyrastały Im do foteli i są nie do ruszenia więc nie ma się co dziwić że taki bajzel tam panuje!!! Szkoda tylko ludzi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kama #1477828 | 212.244.*.* 5 wrz 2014 15:13

  Burmistrzowi teraz wszystko jedno, szykuje się do wyborów

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. lokator #1477313 | 212.244.*.* 5 wrz 2014 06:39

   Może ktoś napisze i pochwali się ,kiedy ABK zrobił mu najmniejszy remont w jego mieszkaniu?Prośba o najmniejszy remoncik ,kończy się odpowiedzią ,że zawsze brakuje pieniędzy bo albo koniec roku i się skończyły,albo początek roku i jeszcze nie otrzymali funduszy ,albo jest trochę zadłużenia .A czynsz naliczają z kosmosu za warunki urągające człowieczeństwu.Następny to administrator p.Chmielewski ,potrafi tylko dużo gadać a nic nie robić ,na wszystko ma wytłumaczenie ale on jest oczywiście bez winy ,tylko okoliczności mu nie sprzyjają.A kto dostaje po tyłku ,oczywiście lokatorzy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)