Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Przypominamy o zakazie wstępu na teren poligonu!

2014-09-03 08:49:53 (ost. akt: 2014-09-03 09:00:42)

Autor zdjęcia: K.P.

Szef Sekcji Poligonowej pan kapitan Paweł Piekarski wyjaśnia, że zakaz wstępu do lasu jest podyktowany troską o bezpieczeństwo osób mieszkających w okolicy poligonu.

Jest tam realizowane planowe szkolenie poligonowe naszego wojska, a konkretnie chodzi o sytuację aby uniknąć bezpośredniego zagrożenia życia dla osób postronnych. Sprawa dotyczy głównie grzybiarzy, którzy nagminnie naruszają zakaz umieszczony na co najmniej dwóch tablicach: jedna jest koloru żółtego, a druga biała z przekreślonym ludzikiem informująca o zakazie wstępu na teren poligonu. Zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP wstęp na teren umiejscowionych wojsk jest zagrożony karą grzywny, w drodze mandatu karnego kredytowanego w kwocie 500 zł (bez punktów karnych).

Jest to kwota za sam fakt wejścia na teren poligonu oraz w celu unikania sytuacji omijania posterunków zastawionych przez żołnierzy oraz omijania szlabanów, które są na czas strzelania zamknięte. Zdarzają się przypadki, że ludność mieszkająca na terenie gminy Orzysz i gminy Biała Piska wkracza na teren poligonu, przez co całe szkolenie musi być przerwane ze względu na konieczność odnalezienia tych osób. Zakaz trwa cały czas, gdyż jest to teren oddany na potrzeby obronności. Nikt nie zabrania komuś wejścia do lasu po grzyby czy jagody, ale nie należy lekceważyć zamkniętych szlabanów i zastawionych posterunków, nie wolno tego omijać i bagatelizować własnego życia i zdrowia oraz narażać osób, które za to mogą ponieść konsekwencje.

K.P.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB