Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

IV Regaty Żeglarskie na jeziorze Orzysz

2014-08-21 10:00:08 (ost. akt: 2014-08-21 08:23:56)

Autor zdjęcia: A.Ch.

W sobotę 16 sierpnia 2014 r. GKP Neptun już po raz czwarty wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Orzyszu zorganizowali regaty żeglarskie na jeziorze Orzysz z okazji Dnia Wojska Polskiego. Załogi rywalizowały o Puchar Dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Puchar Burmistrza Orzysza.

Regaty żeglarskie są jednym z rodzajów regat, w którym biorą udział pojazdy napędzane siłą wiatru. Pierwsze wyścigi łodzi wiosłowych pochodzą z XIV wieku. Organizowane były przez weneckich kupców, które później nazwali świętem wodnym „Regatta”. Od tego czasu nazwa ta jest stosowana do określenia wyścigu różnego rodzaju. Pierwsze regaty odbyły się w Anglii na Tamizie (01.10.1661 r.) pomiędzy jachtem Karola II – Katarzyna oraz jego bratem Księciem Yorku –Anna. Od tamtego czasu rozpoczęły się największe wyścigi jednostek regat żeglarskich.

Regaty zostały rozegrane w dwóch kategoriach. O godzinie 10:30 stoczono walkę w klasie Omega. Po kilku pochmurnych dniach wyjrzało słońce, a i wiatr był „w sam raz” aby wyłonić zwycięzcę. Wystartowało kilkanaście żaglówek. Po klasie Omega zmagania rozpoczęli zawodnicy w klasie Optymist. Mieszkańcy jak i zarówno turyści mogli podziwiać zmagania żeglarzy na naszych jeziorach. Podmuchy wiatru dopisywały, aż miło było popatrzeć na ich wyczyny.

Regaty mają nam pokazać nie tylko od strony sportowej, że jezioro Orzysz również nadaje się do uprawiania tej popularnej formy rekreacji.

A.Ch.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB