Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Święto Matki Boskiej Zielnej

2014-08-15 14:00:00 (ost. akt: 2014-08-14 09:43:55)

W piątek Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie zwane Matki Boskiej Zielnej - patronki ziemi i roślin. Każdy wierny ma okazję poświęcić polne kwiaty, zboże i wianki. Najświętszej Marii Panny to katolickie święto obchodzone 15 sierpnia.

W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Święto to, obchodzone w Kościele od V wieku, jest jednym z najważniejszych maryjnych uroczystości w roku. W niektórych państwach ma nieco inną nazwę niż w Polsce (np. w Czechach to Matki Boskiej Korzennej), obchodzone jest też przez prawosławnych jako jedno z 12 głównych świąt kościelnych.

Odpowiednikiem Wniebowzięcie NMP w religii prawosławnej jest Święto Zaśnięcia Bogurodzicy przypadające według kalendarza gregoriańskiego na 28 sierpnia. Uroczystość tę celebruje się we wszystkich Kościołach katolickich i prawosławnych na świecie. Święto upamiętnia moment „zaśnięcia” Matki Boskiej, a także fakt, że została ona wzięta wraz z ciałem do nieba.

Prawda o chwalebnym Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem jest znana w Kościele i czczona od najdawniejszych wieków. Przeświadczenie o tym, że ciało Matki Bożej nie mogło podlegać rozkładowi, tak jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych ludzi, podległych skutkom grzechu pierworodnego, wyrażone zostało w ciągu historii Kościoła w wielu świadectwach, wzmiankach i śladach.

W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W niektórych rejonach Polski błogosławi się wiązanki kwiatów i ziół. W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia. W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.

Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, decyzją komunistycznych władz, przestał być dniem wolnym od pracy w 1955 roku. W maju 1989 r. Sejm przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy.

M.CH.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hans #1462254 | 212.244.*.* 16 sie 2014 08:38

    Posadzic ziolo i spalic blanta

    ! - + odpowiedz na ten komentarz