Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Święto Wojska Polskiego

2014-08-15 08:00:00 (ost. akt: 2014-08-14 09:38:37)

Święto Wojska Polskiego, zwane inaczej świętem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wypada 15 sierpnia, w dniu kościelnego święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – w związku z tym jest to dzień wolny od pracy. Oprócz uroczystości religijnych odbywają się wówczas wielkie wojskowe defilady.

Obchodzone od 1992 roku na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Bitwa ta miała miejsce w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku i została zaliczona do jednych z najistotniejszych w historii świata. Zwyczajowo bitwę warszawską nazywa się „cudem nad Wisłą”, ponieważ w obliczu militarnej przewagi wojsk bolszewickich polskie zwycięstwo było niemal niemożliwe. Mimo to armia Józefa Piłsudskiego zdołała zatrzymać czerwony marsz na zachód Europy, tym samym uratować Stary Kontynent przed inwazją komunistycznej rewolucji. Jak pokazały badania historyków z ostatnich lat, „cud nad Wisłą” był efektem złamania radzieckiego szyfru przez porucznika Jana Kowalewskiego. Dzięki temu Piłsudski mógł poznać pozycje wroga oraz jego rozkazy i wykonać słynny „głęboki manewr”, czyli kontratak znad Wieprza na wojska marszałka Michaiła Tuchaczewskiego. Bitwa warszawska rozstrzygnęła ostatecznie losy wojny polsko-bolszewickiej i uratowała młode polskie państwo od sowieckiej okupacji. Z tego powodu rocznica tego wydarzenia jest w Polsce celebrowana w sposób szczególny.
Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość. Obchodzono je podczas II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 r. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 DP im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990–1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 r. przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Wtedy też po raz pierwszy odbyły się centralne obchody tej uroczystości.


Oficjalne uroczystości odbywają się w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odprawiana jest honorowa zmiana warty. Tego dnia mają również miejsce msze polowe, apele poległych oraz uroczysta defilada Wojska Polskiego. Od kilku lat na ulicach Warszawy organizowana jest wielka defilada wojskowa z udziałem wielu żołnierzy i ciężkiego sprzętu bojowego. W przemarszu uczestniczy również prezydent jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. Polska Armia liczy obecnie około 100 tysięcy żołnierzy. Jej struktury ulegają stopniowej modernizacji – od 2009 roku nie obowiązuje już przymusowy pobór do wojska, armia została uzawodowiona. Z roku na rok zwiększa się również budżet Ministerstwa Obrony Narodowej, a wojska operacyjne stale biorą udział w misjach NATO i ONZ.

M.CH.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB