Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Otwarcie Galerii Renesowo

2014-07-03 10:00:54 (ost. akt: 2014-07-03 08:09:25)

Autor zdjęcia: M.Ch.

29 czerwca w niedzielne popołudnie została uroczyście otwarta Galeria Renesowo w Nowych Gutach. Gospodarz i jednocześnie autor większości rzeźb przywitał zgromadzonych gości, miłośników sztuki. Andrzej Renes jest autorem projektów nagród wręczanych corocznie (m.in. Wiktora) oraz licznych pomników w Polsce.

Galeria jest jedną z najnowocześniejszych przestrzeni wystawienniczych w regionie. Twórca galerii wyszedł z założenia, że obecnie sztuka nie ogranicza się wyłącznie do wymiaru artystycznego, ale ma istotny wpływ na procesy diagnozowania zachowań społecznych w kontekście szerokiego funkcjonowania nowych mediów.

Dla zwiedzających przygotowana była ekspozycja statuetek projektu A. Renesa. Na początku wystawy autor przedstawił swoje największe prace - Rzeźba ta powstała na festiwal Telekomunikacji Polskiej „Muzyka i Film”. Koziołek Matołek Kornela Makuszyńskiego jest literacką nagrodą dla dzieci i młodzieży, najważniejszą w Polsce przyznawaną w Oświęcimiu. Kolejna nagroda wręczana jest przez Biura Informacji Kredytowej.

Oprócz prac A. Renesa swoje fotografie zaprezentował Jarosław Majkowski. Absolwent LO w Giżycku, WSZ w Elblągu, uczestnik seminarium Doktorskiego Instytutu Pedagogiki UMK w Toruniu. Powiązany ze środowiskiem artystycznym ASP w Poznaniu oraz ASP w Warszawie. Osoby na portretach to mieszkańcy mazurskich miejscowości Krzyżany i Słabowo. Część z nich pozostała jedynie we wspomnieniach i na fotografiach. Większość z nich przybyła z Kresów Wschodnich, okolic Lwowa, Wilna oraz Kurpi.
Część wystawy skupiona jest na temacie portretu. Są to starsi mieszkańcy miejscowości mazurskich przybyłych z Wileńszczyzny (…) jak się z nimi rozmawiało można było usłyszeć charakterystyczny akcent- mówi autor wystawy.
Wśród jego prac można było też zobaczyć zdjęcia dwóch fenomenalnych aktorek Kingi Preis oraz już nieżyjącej Krystyny Feldman.

Dla zwiedzających była też przygotowana dodatkowa atrakcja, prezentacja multimedialna „Mazurskie inspiracje”. Część zdjęć jest zrobiona z lotu balonem wczesną bardzo porą o godzinie czwartej, piątej gdy tylko słońce wschodzi – tłumaczył J. Majkowski.

Jarosław Majkowski fotografią zajmuje się od bardzo dawna a wszystko zaczęło się dzięki wujkowi. Wszystko zaczęło o tego, że gdy byłem uczniem klasy szóstej miałem wujka, który miał swoją ciemnie i który zaraził mnie swoją pasją. Kupiłem powiększalnik Smienę 8Mi zacząłem się tym zajmować. Pierwsze moje slajdy były z duplikowane właśnie na tym sprzęcie. Potem jak się to rozkręciło, byłem zaprzyjaźniony z gronem artystów z Krakowa i Poznania, którzy byli pierwszymi krytykami moich zdjęć w galerii Stodoła. Wszystko się wzięło o tego, że kiedyś wracałem do domu razem ze zdjęciami i pomyślałem, że trzeba je gdzieś powiesić. Znalazłem w stodole gwóźdź w ścianie i powiesiłem na nim zdjęcie. Pomyślałem sobie, że tu może być doskonała galeria.

Autor złożył symboliczny autograf na ścianie upamiętniającej otwarcie kolejnego sezonu wystaw w Galerii Renesowo.

M.CH.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB