Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Iść ciągle iść w stronę słońca…

2014-05-31 08:00:00 (ost. akt: 2014-05-29 10:28:00)

Autor zdjęcia: (Źródło: google.pl)

Atrakcje turystyczne nie znajdują się jedynie w dużych miastach, które organizują różnego rodzaju festyny i dostarczają nam masę rozrywek. Warto czasem zobaczyć coś innego. Pośród drzew, jezior i traw kryją się obiekty przyrodnicze, którym warto poświęcić kilka minut a nawet dni. Często wybieramy szosy asfaltowe omijając ciekawe perełki ukryte wśród przyrody. A wystarczy zboczyć nieco z drogi by doznać niezapomnianych wrażeń.

Gospodarstwa agroturystyczne oferują coraz większe atrakcje. Zmęczeni rosnącym tempem życia, hałasem pragniemy pooddychać świeżym powietrzem, pojeść swojskiego jadła, pobyć na wśród czystej natury. Sposoby organizowania urlopów uległy zmianie w ostatnich latach, to nie powinniśmy rezygnować z tej formy wypoczynku, jaką daje kilkudniowy pobyt na wsi. Wakacje rodzinne na wsi to doskonała okazja do pokazania dzieciom sztuki rękodzielniczej w działających pracowniach artystycznych, obcowanie z przyrodą. Wspólne spacery po okolicy będą wspaniałą okazją do zapoznania się z nazwami drzew, ptaków, kwiatów.

Piesze wycieczki są doskonałym pomysłem na aktywne spędzenie wakacji z rodziną. Do przebycia mamy trasę:
Orzysz – Sumki – Ublik – Pianki – Orzysz
Orzysz – Ublik – Pianki – Orzysz
Orzysz – Ublik – Cierzpięty – Góra – Mikosze – Orzysz
Orzysz – Pianki – Góra – Okartowo – Nowe Guty – Gaudynki – Szwejkówko – Grzegorze – Orzysz
Orzysz – Pianki –Sumki – Rząśniki – Grądy – Orzysz
Orzysz –Wierzbiny – Strzelniki – Kamieńskie – Ogródek – Klusy – Rostki Skomackie – Strzelniki – Orzysz
Orzysz - Grądy - Rząśniki - Odoje – Czarne – Skomack Wielki – Ogródek – Klusy – Rostki Skomackie –Strzelniki - Wierzbiny – Orzysz
Okartowo – Grzegorze – Orzysz – Wierzbiny – Strzelniki – Rostki Skomackie – Klusy – Ogródek –Skomack Wielki – Odoje – Ublik – Cierzpięty – Góra - Orzysz
Czarne – Skomack Wielki – Ogródek – Klusy – Ruska Wieś – Talusy – Szarejki – Ełk.


Szlak ten można rozłożyć na kilka dni, na tej trasie znajdziemy wiele ciekawych atrakcji wartych zobaczenia.

Wędrówkę rozpoczynamy we wsi Czarne następnie podążamy do Skomacka. Wieś powstała w 1499 roku, a nazwę otrzymała od imienia wodza Jaćwingów Skomanda. Przy głównej drodze znajduje się zabytkowy magazyn zbożowy zbudowany z kamienia polnego. Wioska leży nad jeziorem Orzysz, a swym pięknym położeniem przyciąga turystów, którzy szukają ciszy i spokoju. Z kolei wieś Ogródek położona pomiędzy dwoma jeziorami Krakszyn i Druglin zaprasza gości do Muzeum im. M. Kajki, które czynne jest codziennie od godz. 9 do16 (oprócz poniedziałków i niedziel ). Ten najwybitniejszy mazurski poeta ludowy urodził się w 1859 roku, tu żył i tworzył. W odnowionym budynku gospodarczym mieści się wystawa narzędzi ciesielskich, których używał poeta do swoich prac. Zmarł w 1940 roku, pochowany został na miejscowym cmentarzu. Następną miejscowością w naszej wędrówce są Klusy otoczone trzema jeziorami :Lipińskie, Druglin i Krakszyn. We wsi obejrzeć można mazurskie, drewniane chałupy z XIX wieku. Nazwa osady związana jest z historią kościoła zwanym niegdyś „ Clausula Mariana ‘’od niego przyjęto nazwę „Claussen’’- Klusy. Dalej podążamy do Ruskiej Wsi gdzie można zwiedzić pozostałości po majątku ziemskim. Ciekawą atrakcją jest zabytkowy dworek. Prawdopodobnie osada była jedną z pierwszych założona przez Rusinów w 1376 roku. Kolejna wioska, do której zawitamy to Talusy, gdzie odnajdziemy zabytkowy cmentarz wojenny z I wojny światowej. Kiedy dojdziemy do wsi Szarejki wstąpmy do kościoła parafialnego w stylu barokowym wzniesionym w latach1718 – 1719. Naszą wędrówkę zakończymy w uroczym Ełku położonym nad jeziorem ełckim. W mieście jest kilka kościołów, neogotycka Katedra, wybudowana w 1895 roku wieża ciśnień najlepiej zachowana na Mazurach. Niezapomnianych wrażeń dostarczy główna atrakcja w mieście - przejażdżka stuletnią Ełcką Koleją Wąskotorową.

K.CH.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB