Poniedziałek, 19 października 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Qvo vadis Orzyszu?

2014-04-03 11:08:02 (ost. akt: 2014-04-03 11:17:52)

Społeczeństwo obywatelskie – tego nam potrzeba! Składając ślubowanie, na początku swoich rządów burmistrz Tomasz Sulima mówił "Obejmując urząd burmistrza miasta i gminy, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta i gminy." Przypominam te słowa, bo podczas ostatniej sesji rady miasta burmistrz, chyba zapomniał, co ślubował.

Z niecierpliwością oczekiwałem na publikację na stronie internetowej Urzędu Miasta zapisu video z ostatniej sesji Rady Miejskiej. Zawsze pojawiał się dość szybko, ale po ostatniej sesji jakoś, w „natłoku” informacji nie może się przebić, a szkoda. Chciałem bowiem wiernie zacytować słowa, które padły podczas sesji z ust burmistrza miasta, w odpowiedzi na zapytanie pana Krzysztofa Sochaczewskiego, o możliwość korzystania z obiektów sportowych w naszym mieście.
- Chciałem tylko zorganizować turniej dla osób, amatorów nie związanych z żadnymi klubami sportowymi – mówi Sochaczewski. - Taka idea mi przyświecała. Zgłosiło się do mnie dziesięć drużyn, które chciały wziąć udział w tym turnieju. Niestety pan burmistrz powiedział, że nie mam szans na organizację tego turnieju, bo pokrywa się on z turniejem organizowanym przez miasto – stwierdza pan Krzysztof. - Jest to ewidentna nieprawda ponieważ turniej miejski rozpoczyna się długo potem, nim kończy się ten, który ja chciałem zorganizować – dodaje Sochaczewski. - Najbardziej jednak zabolało mnie to, że pan burmistrz powiedział, iż nie udostępni mi obiektów, bo podczas turniejów promuję jednego z lokalnych parlamentarzystów, jego kontrkandydata w wyborach na burmistrza – twierdzi Krzysztof Sochaczewski. - Rzeczywiście korzystam z patronatu posła Zbigniewa Włodkowskiego, ale dlatego, że tylko on zawsze chce mi ufundować nagrody dla uczestników turniejów. Bardzo ciężko o takie wsparcie, to czemu pan burmistrz się dziwi – stwierdza Sochaczewski.
Rzeczywiście sprawa rozwoju sportowego naszych dzieciaków zawsze leżała i leży na sercu panu Krzysztofowi Sochaczewskiemu, chociaż i on sam czasem popełnia błędy. Ale nie popełnia ich tylko ten, kto nic nie robi. Lepiej oczywiście jest nic nie robić, wtedy raczej nie ma problemów, nie trzeba się uganiać za różnymi sprawami, tylko można wymościć sobie wygodne posłanie i siedzieć z założonymi rękami. Wtedy tak pięknie można jeszcze krytykować tych, którzy zrobią cokolwiek. Zastanawia mnie jednak, co zauważył również radny Adam Myka, jak to możliwe, że patronat posła, czy kogokolwiek innego ma decydować o tym, czy nasi mieszkańcy będą mieli imprezę, czy nie? Jak słusznie zapytał radny Myka, czy obiekty należące do społeczeństwa miasta i gminy Orzysz, (tak to my jesteśmy ich właścicielami), są prywatnym folwarkiem aktualnie urzędującego burmistrza? Skoro pan burmistrz Sulima odważył się na takie słowa, to chyba tak jest! Nie pozostaje nic innego jak powołać do życia królestwo orzyskie i samozwańczo obwołać się królem. Wydaje się więc, że wyborów w Orzyszu w tym roku nie będzie. Wierny poddańczy lud gminy Orzysz w dniu wyborów samorządowych, na kolanach będzie przed urzędem składał hołd królowi. Król zaś powie wtedy, kto jest godzien mieszkać w jego królestwie, kto może w tym królestwie coś zrobić. To król będzie decydował o tym kto może być na boisku, w urzędzie, w sklepie, w domu…Pewnie będzie i tak, że król zdecyduje kto ma prawo się odezwać i kiedy. Szkoda, że z całej Rady Miasta tylko radny Adam Myka okazał się odważny, aby zadać mocne i trafne pytania, nie zważając na to, że decyzją króla może zostać ścięty. Gilotyna już pewnie gdzieś czeka.
Tyle dla poprawienia humoru, chociaż w tej sprawie wcale nie jest mi do śmiechu. Nie bez powodu zacytowałem tekst ślubowania burmistrza. Skoro pan burmistrz ślubował, że powierzony mu urząd będzie sprawował dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta i gminy, to swoim zachowaniem na sesji pokazał, że działa dokładnie odwrotnie. Nikt mi nie wytłumaczy, że na jednym orliku nie mogą się odbyć dwa turnieje nawet w tym samym czasie. Nikt mnie nie przekona, że sala gimnastyczna w Orzyszu nie może być na jakiś czas udostępniona panu Sochaczewskiemu i dzieciakom. Nikt nie udowodni mi, że mając dobra wolę nie jest się w stanie pogodzić kilkudziesięciu osób. Chyba, że tej woli nie ma! Tu dotykamy sedna problemu. Idą wybory, więc trzeba zacząć robić jakąkolwiek kampanię. Skoro nie można pozytywnej to trzeba negatywną (w myśl zasady nie ważne jak mówią, ważne że mówią). I można mieć gdzieś mieszkańców miasta i gminy, które stworzyły dziesięć drużyn i chciały pokopać w piłkę. Można mieć gdzieś człowieka, który poświęca swój czas i cały bez reszty poświęca się dla tych kilkudziesięciu ludzi. Nie wszystko mu wychodzi, ale przynajmniej się stara! To nieważne. Ważne, że nieudostępnienie obiektów skutkuje tym, że kontrkandydat nie będzie miał patronatu. To jest takie ważne dla dobra mieszkańców i tych którzy chcieli pograć w piłkę. Tak się wyraża dobro publiczne i pomyślność mieszkańców. Może panie burmistrzu warto pomyśleć o wspólnym patronacie. Czy nie uważa pan za stosowne wspierać dobrych inicjatyw mieszkańców? Czy dla tego miasta nie byłoby dobre gdyby pan i pozostali kandydaci spotkali się na takiej imprezie, właśnie, do cholery, dla dobra mieszkańców!!! W XXI wieku nie wygrywa się wyborów izolując konkurencję. Wybory wygrywa się wtedy, kiedy pokazuje się, że jest się człowiekiem dialogu. Prezydentem Słowacji został człowiek, który sam nie wie dlaczego wygrał. A wygrał dlatego, że jego kontrkandydat, obecny premier, miał gdzieś głos społeczeństwa, miał w nosie obywateli swojego kraju. Dlatego przegrał! Ludzie pokazali mu, że dialog to bardzo ważna sprawa, że potrzebują prezydenta, który ich rozumie i się do nich uśmiecha. To nie pan Kiska wygrał, to pan Fico przegrał! Słowacja jest tak daleko od Orzysza, ale jest przykładem i obrazem odczuć społecznych w każdym regionie świata. Również w Orzyszu.
Ktoś powie, że duża gorycz przeze mnie przemawia. Owszem. Zawsze tak jest kiedy widzę jak traktuje się ludzi z pogardą. Nie umiem zrozumieć skąd to się bierze. Czy nie warto budować na dialogu? Czy tylko kopanie po kostkach daje satysfakcję? Czy można w życiu wygrać cokolwiek uczciwie? Czy Orzysz to jest to miejsce gdzie to udowodnimy? Wszyscy!!! Drodzy Czytelnicy, czy zdajecie sobie sprawę, że to Wy jesteście gospodarzami tego miasta? Czy wiecie, że to jest nade wszystko Wasz dom?! Nie widzę tego patrząc czasami na to jak biernie uczestniczycie w życiu tego miasta. Czego się boicie? Dlaczego dajecie się zastraszyć? Przecież to wy będziecie decydować o tym, kto będzie Waszym reprezentantem na stanowisku burmistrza miasta i gminy Orzysz. Aby ta decyzja była poważna musi być głęboko przemyślana i podejmowana z rozsądkiem, a nie pod wpływem emocji. To nadal jest Wasze miasto i Wasza gmina. To Wy stanowicie o jej sile. To Wy jesteście tutaj najważniejsi! To Was powinni słuchać Ci, których wybieracie. Naprawdę nie ma znaczenia, kto zarządza z fotela burmistrza. Nie ma to żadnego znaczenia, bo to Wy dajecie mu mandat i on zarządza tylko w waszym imieniu. Więc dla dobra naszego miasta i gminy wstańmy z kolan! Pokażmy, że zależy nam na tym miejscu! Czujecie się silni? Pokażcie to! Chyba, że wolicie być poddanymi i sterowanymi odgórnie. Ale co to za życie? Zawsze być na kolanach, zawsze prosić, zawsze się nisko kłaniać. Jeśli oczekujecie czegokolwiek od innych, zacznijcie od siebie. Ten tekst to taki manifest do ludzi, którzy zasnęli. Obudźcie się! Warto! „Obywatel Orzysza” zawsze będzie po Waszej stronie, bo jesteśmy tu dla Was!

Robert Kamiński – redaktor naczelny

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pan z #1367981 | 94.254.*.* 5 kwi 2014 12:14

  Oglądałem video z sesji Rady. Żenada. Najlepsza była p. Mataj. Tacy i inni siedzą n-tą kadencje i Orzysz dalej jest kolesiowskim miastem. Mam nadzieję, że bedzie kilku kandydatow co beda miec jakakolwiek wizję zmian na lepsze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. orzyszak #1367692 | 212.244.*.* 4 kwi 2014 23:17

  Wydanie pozwolenia na organizację tego "pseudo" turnieju piłkarskiego z takim organizatorem i sędzią woła o pomstę do nieba. Organizator i sędzia nie stosują się do ustalonego przez siebie regulaminu rozgrywek, co pozwala mi przypuszczać, że nawet go nie znają??? Ludzie na trybunach komentowali z zażenowaniem , że regulamin ustalił redaktor naczelny (gość w naszej gminie od budowy biogazowi, hahaha) „Obywatela Orzysza”. Cała awantura rozgrywała się o pozwolenie na organizację tego turnieju pod patronatem Posła Z. Włodkowskiego, który nawet nie pojawił się na otwarciu turnieju. Nigdy więcej turniejów organizowanych przez K.S, szkoda również dzieciaków, których „próbuje” szkolić, gdyż będzie to kolejne zmarnowane pokolenie zdolnych piłkarzy i tak od wielu wielu lat.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. postronny #1367302 | 212.244.*.* 4 kwi 2014 16:44

   Drogi "wyborco"nie każdy idzie śladami "naszego Burmistrza"gdzie w pytaniach do Burmistrza sam odpowiada na pytania zadane przez siebię

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wyborca #1367108 | 91.210.*.* 4 kwi 2014 12:56

   Coś ostatnio brakuje listów pisanych do redakcji przez"redakcję"

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Orzyszanka #1366851 | 5.172.*.* 4 kwi 2014 08:14

    Świetny artykuł! Ogólnie nie popieram zbytnio tej gazety, bo ewidentnie przychylna jest p. Włodkowskiemu. Ale ten artykuł może być skierowany zarówno do obecnego Burmistrza, do przyszłego, jak i każdego z naszych urzędników - często patrzących i traktujących petentów z pogardą! Ja również wychodzę z założenia, aby działać dla naszego społeczeństwa, na tej Ziemi i w imię naszej przyszłości! Wyrazy szacunku za tekst

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (19)