Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Śmierć pod bankiem

2014-04-01 18:24:35 (ost. akt: 2014-04-02 14:16:42)
Ciało zostało pozostawione na chodniku

Ciało zostało pozostawione na chodniku

Autor zdjęcia: A. R.

W czwartek 27 marca po godzinie 13 doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. Przy ul. Giżyckiej pomiędzy budynkiem banku PKO, a barem Zagłobą ok. 50-letnia mieszkanka Bemowa Piskiego straciła przytomność.

Na miejsce została wezwana karetka pogotowia oraz policja. W krótkim czasie pojawili się również bliscy kobiety. Ratownicy rozpoczęli akcję reanimacyjną, jednak pomimo ich starań trwających blisko 30 minut, nie udało się przywrócić akcji bicia serca. Lekarz pogotowia stwierdził zgon i karetka odjechała na swoją bazę. Również policja, w celu przeprowadzenia dalszych czynności sprawdzających, odjechała z miejsca zdarzenia, zostawiając ciało kobiety całkowicie niezabezpieczone.
Ciało denatki leżało ponad godzinę przy dość ruchliwej ulicy, otoczone grupą gapiów. Jak dowiedzieliśmy się od Rzecznika Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Piszu, policjanci nie mieli obowiązku zabezpieczenia ciała, jeśli na miejscu zdarzenia obecna była rodziny zmarłej. Działania policji ograniczyły się wyłącznie do czynności sprawdzających zgodnie z § 307 KPK.
M. Ch.

Policja nie ma obowiązków - ma tylko prawa
Oczywiście przepisy prawa pewnie nie stanowią wprost, że policja ma obowiązek zabezpieczania ciała osoby, która zmarła na poboczu. Jednak oprócz tego, co jest zapisane, istnieją jeszcze tzw. odruchy ludzkiej przyzwoitości. Niestety policjanci tych odruchów byli pozbawieni, zostawiając przy ciele zmarłej jedynie zszokowaną córkę, która musiała stawić czoła ciekawskim przechodniom. Nie dziwi fakt, że ludzie interesowali się tą tragiczną sytuacją - w sferze ludzkiej psychiki jest bowiem zakodowane, że im większa tragedia, tym większą ciekawość ona budzi. To właśnie powinien sobie uświadomić Komendant Policji w Piszu i jego podwładni i powinni zabezpieczyć miejsce, bo jest ono dla kogoś miejscem tragedii. Może nie poprawi to policyjnych statystyk, ale pokaże, że policja ma również ludzką twarz.
jestem przekonany, że empatia względem drugiego człowieka w sytuacji tak niewyobrażalnej tragedii jest również obowiązkiem policji. Tak więc, nie wszystko co jest zapisane w normach i obowiązkach postępowania policjanta, zawsze i w każdej sytuacji musi być sztywno interpretowane. Gdyby osobą, która straciła życie był ktoś z rodziny policjanta, pewnie jego koledzy nie stosowali by się tak ślepo do zapisów, które mają w swoim Kodeksie. Jestem pewien, że im więcej empatii w Policji, tym więcej będzie szacunku w społeczeństwie dla Policji.
Robert Kamiński - redaktor naczelnyPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkanka #1403333 | 26 maj 2014 14:25

    Brak słów.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zbulwersowana #1367467 | 178.36.*.* 4 kwi 2014 20:07

    Brak słów!!! Niestety często urzędnik zapomina,że przede wszystkim powinni być człowiekiem służącym drugiemu człowiekowi!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz