środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Rajd Zimowy 360º zakończony!

2014-02-12 12:39:37 (ost. akt: 2014-02-12 12:42:23)

Autor zdjęcia: Dawid Zajkowski

Wielu z mieszkańców zastanawiało się ostatnio, dlaczego przez nasze miasto przedzierały się grupki ludzi na nartach, rowerach lub biegiem. Orzysz był jednym z punktów na mapie Rajdu Zimowego 360º, który odbywał się na malowniczych terenach Mazurskich Jezior w dniach 4-9 lutego.

Przybliżmy trochę zasady tej imprezy. W zawodach udział biorą zespoły 4-osobowe (na trasie długiej) i pary (na trasie krótkiej). Zgłoszone drużyny wyruszają jednocześnie i zmierzają do mety non-stop. Tempo, w jakim poruszają się zespoły, czas i miejsce odpoczynku jest ustalane przez każdą drużynę oddzielnie.
Każda drużyna ma do dyspozycji mapy przygotowane przez organizatorów, a w czasie wyścigu zabronione jest korzystanie z jakichkolwiek narzędzi nawigacyjnych, np. GPS. W czasie wyścigu zawodnicy udają się do kolejnych Punktów Kontrolnych zaznaczonych na swojej mapie, gdzie muszą podbić kartę kontrolną. Wyścig nie ogranicza się jednak do samego zaliczania Punktów Kontrolnych, ponieważ każda z drużyn może skusić się na wykonanie zadania specjalnego.
Utrudnieniem jest nie tylko zakaz korzystania z urządzeń nawigacyjnych – zabronione jest również przyjmowanie jakiejkolwiek pomocy od ludzi spoza grupy. Uczestnicy rajdu mogą kupować jedzenie i picie w napotkanych sklepach, ale nie mogą korzystać z pomocy w przygotowywaniu ich.
Uczestnicy Zimowego Rajdu poruszają się na rowerach górskim, nartach biegowych, albo łyżwach, w zależności od charakteru etapu do przebycia. Byłoby im trochę ciężko nosić wszystko ze sobą, więc na trasie są też wyznaczone specjalne Strefy Zmian, inaczej zwane „przepakami”, na których mogą wymienić swój sprzęt na ten, który będzie odpowiedniejszy na kolejny etap. Rzeczy, które pobierają w Strefie Zmian są oczywiście wcześniej przez nich przygotowane i oddane do depozytu.
Taki punkt wymiany sprzętu zorganizowany był w orzyskim gimnazjum. Do „przepaku” znajdującego się w Orzyszu pierwsza drużyna dotarła w środę popołudniu (5 lutego). Tu zawodnicy musieli zostawić swoje rowery i wskoczyć na narty, żeby odbyć bieg orientacyjny w lesie. Atrakcją, która niewątpliwie zaintrygowała mieszkańców Orzysza był most linowy przeciągnięty nad rzeką Orzyszą.

W skład drużyn wchodzili zawodnicy nie tylko z Polski, ale również z Ukrainy, Rosji, Finlandii, Niemiec, Czech i Estonii.
Zawody na trasie długiej wygrała estońsko-czeska drużyna (Silver Eensaar, Rain Eensaar, Timmo Tammemäe, Šárka Svobodná), a na trasie krótkiej zwyciężył polski duet Navigator (Paweł Moszkowicz, Sławomir Łabuziński).

Aleksandra Rychlicka


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB