środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Rolnicze życie nie należy do łatwych

2013-12-19 08:12:36 (ost. akt: 2013-12-19 11:59:52)
Kazimierz Rozberg z żoną

Kazimierz Rozberg z żoną

Autor zdjęcia: Mieczysław Żebrowski

W czasach gdy prowadzenie własnej gospodarki jest nieustającą walką o przetrwanie, a rolnicy bombardowani ciągłymi podwyżkami opłat i spadkami cen płodów rolnych, bycie rolnikiem nie jest zbyt popularnym wyborem na prowadzenie życia. Ludzie, którzy wychowani zostali w gospodarstwach rolnych przeprowadzają się do miast, wybierając wygodne życie.


Jedną z osób, które pozostały jednak przy pracy na roli jest pan Kazimierz Rozberg. Mieszka on wraz z małżonką Haliną i dorosłymi już dziećmi w miejscowości Nowa Wieś. Swoją działalność prowadzi od 1981 roku, kiedy to zgodził się przejąć po rodzicach małe gospodarstwo. Było one w złym stanie, ale korzystając ze swojego doświadczenia, które zdobył pracując w Państwowych Gospodarstwach Rolnych oraz poświęcając temu cały swój zapał i siły, przekształcił je w nieźle prosperujące przedsiębiorstwo. Mimo ciężkich czasów i braku materiałów budowlanych zdołał on wyremontować odziedziczoną ojcowiznę, a wszystkie fundusze włożone w budowę wyłożył z własnej kieszeni, nie licząc na niczyją pomoc.
Za największy sukces pan Kazimierz uznaje wyremontowanie drogi, która przechodzi przez jego posesję. Odcinek Chmielewo-Dąbrówka, bo o nim mowa, była wcześniej w opłakanym stanie i czasami stawała się kompletnie nieprzejezdna. Wpływ na to miały warunki pogodowe — zdarzało się, że podczas deszczowych dni człowiek po prostu ugrzęznął w błocie. Dziś gospodarstwo, świetnie funkcjonuje.. Aktualnie gospodarstwo Pana Rozberga skupia się na hodowli bydła mlecznego, ale uprawia on również ziemię, na której rośnie kukurydza i różne zboża.
Czytając historię pana Rozberga, widzimy, że nie warto się nigdy poddawać, a na efekty swojej pracy trzeba czasem trochę poczekać. Warto też docenić ludzi, którzy pracująca na roli i nie poddają się obecnym trendom, pozostając wiernym swojej ojcowiźnie.
Dawid Zajkowski

Prowadzenie gospodarki to praca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB