środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Bombkowy pomysł na święta!

2013-12-18 12:10:48 (ost. akt: 2013-12-18 09:51:51)
Pani Gabriela ze swoimi ozdobami

Pani Gabriela ze swoimi ozdobami

Autor zdjęcia: Mieczysław Żebrowski

Po ciężkim dniu pracy dobrze mieć zajęcie, które nas odpręża. Niektórzy uprawiają jogging, niektórzy oglądają telewizję, albo lubią wypić piwo. Niektórzy jednak znajdują sobie mniej popularne hobby, które z czasem przeradza się w pasję, którą dzielimy się z całym światem.

Jedną z takich osób, które w swoim wolnym czasie robią coś nietypowego, jest pani Gabriela Duda, mieszkanka miejscowości Odoje koło Orzysza. Na co dzień pracuje ona w gospodarstwie rolnym, ale każdą wolną chwilę poświęca robieniu na drutach oraz szydełkowaniu.
- Praca na gospodarce jest ciężka, trzeba o 5 rano wstać, obrządzić dobytek i opielić pole. Zajęć jest sporo, a rąk do pomocy nie ma. W gospodarstwie rolnym zawsze jest coś do roboty, a na pracę twórczą pozostają mi wieczory. Pracę nad moimi dziełami często kończę późno, bo przed północą, ale to dlatego, że szybko się w to wciągam – zdradza pani Gabriela.

Wiele talentów
Utalentowana mieszkanka Odoj zaczynała od dziergania i szydełkowania, ale nie poprzestała na tym. Z czasem zakres jej działalności rozszerzył się o tworzenie kwiatów z bibuły, materiału i mokrych liści drzew klonowych lub dębowych. Po wykonaniu pojedynczych kwiatów, całe nawiązki są łączone pokaźne bukiety, a efekt końcowy zapiera dech w piersiach. Skompletowane wiązanki są odkładane aż do całkowitego wyschnięcia, następnie barwione są lakierem do włosów, brokatem lub sprayem.
Pani Gabriela również wykonuje stroiki wielkanocne i bożonarodzeniowe. Stroik wykonany przez panią Gabrielę nadaje się na suto zastawione stoły świąteczne. Proces produkcji stroika składa się z wykonania kuli ze zgniecionego mocno papieru, następnie kula ta owinięta zostaje sznurkiem, aby wzmocnić jej konstrukcje i się nie rozpadła. Gdy szkielet stroika już jest gotowy, artystka przystępuje do wyklejania go szyszkami. Po skończonym klejeniu, wszystko barwione jest brokatem lub farbą w sprayu, następnie, na samym końcu, dobrane zostają kolorowe kokardki i bombki, które wykańczają całą kompozycje.

Kolejną rzeczą, która znajduje się w szerokim wachlarzu dokonań artystycznych pani Gabrieli są dziergane szydełkiem dzwoneczki, aniołki, a także bombki. Dziergana szydełkiem bombka jest wyrabiana w bardzo pomysłowy sposób. Początkowo wydziergany zostaje materiał na bombkę, a potem jest on moczony w ługu (krochmalu). Następnie wydziergana forma zostaje mocno wyciśnięta, a w ażurową formę wkładany jest balonik. Balonik zostaje nadmuchany do momentu, aż ażur rozłoży się na całej powierzchni nadmuchanego balonu. Produkt odkładany jest na 3-4 godzin, aż do chwili wyschnięcia. Po kilku godzinach należy przebić balonik i usunąć ostrożnie z wnętrza ażurowej bombki. Zostaje tylko ozdobić ją i już można ją wieszać na choinkę lub dołączyć do swojego stroika.
Pani Gabriela wykonuje również palmy wielkanocne i wieńce dożynkowe. W tym roku wykonała wieniec, który wziął udział w konkursie dożynkowym i zdobył I nagrodę. Konkurs ten odbył się na dożynkach gminnych w miejscowości Mikosze koło Orzysza.
W planach pani Gabrieli jest zrobienie szopki bożonarodzeniowej i już zastanawia się, z jakich materiałów będzie mogła ją wykonać.
Pani Gabrieli dziękujemy bardzo za podzielenie się z nami swoją pasją. Robienie ozdób świątecznych jest również wspaniałym pomysłem na spędzanie czasu wspólnie z rodziną, niekoniecznie przed telewizorem, ale na twórczej zabawie.

Mieczysław Żebrowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB