Niedziela, 20 września 2020. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Uwaga, szkoła!

2013-12-10 13:32:04 (ost. akt: 2013-12-10 13:58:43)
Budynek byłej szkoły jest w nieopłakanym stanie

Budynek byłej szkoły jest w nieopłakanym stanie

Autor zdjęcia: Dawid Zajkowski

Podróżując po krajach zachodnich, większość z nas jest urzeczona zabytkami i często zadajemy sobie pytanie: dlaczego u nas nie jest tak pięknie? Problem polega na tym, że starymi budynkami nikt nie chce się zająć. Brakuje chęci, albo pieniędzy, a zabytki niszczeją. Podobnie jest ze szkołą, która znajduje się w miejscowości Dziubiele, odległej około 15km od Orzysza.

Budynek powstał w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Nie zawsze służył on celom wychowawczym — swego czasu, odpowiadając aktualnemu zapotrzebowaniu, w budynku znajdował się sklep. Konstrukcja przetrwała wojnę i w 2008 roku, dzięki staraniom właściciela, budynek został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Od piętnastu lat szkoła należy do osoby prywatnej i niestety nikt nie podjął się jej remontu.
Budynek niszczeje i dziś grozi zawaleniem. To, co martwi nas najbardziej, to sposób, w jaki oznakowane jest to niebezpieczne miejsce. Na ścianie frontowej wisi tabliczka z napisem TEREN PRYWATNY, a na drzwiach wejściowych wisi kłódka, ale budynek nie posiada niektórych części ścian, a okna nie są całkowicie zabite, więc do szkoły można wejść bez najmniejszego problemu. Jest to stan nie do zaakceptowania, ponieważ po drugiej stronie ulicy, w odległości paru metrów od budynku znajduje się jedyny w Dziubielach plac zabaw. Stara budowla pobudza ich wyobraźnię i dzieci, igrając z losem, wchodzą do na wpół zawalonego budynku, by się tam bawić, narażając swoje zdrowie i życie. W każdej chwili jedna ze ścian starej szkoły może się zawali, a spróchniałe belki mogą spaść na głowę.
Wydaje się, że wypadek na tej posesji to tylko kwestia czasu, a przecież nie trzeba wiele, by temu zapobiec. Jeśli nie ma funduszy na odbudowę walącej się konstrukcji, to należy ją odpowiednio zabezpieczyć.

Dawid Zajkowski

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB