środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Nasza droga gmina.

2013-11-28 11:55:37 (ost. akt: 2013-12-03 19:42:23)

Orzyski rynek, czy plac targowy, nomenklatura nieważna, każdej soboty tętni życiem. Przyjeżdżają kupcy z różnych stron i handlują towarami, pierwszej, drugiej i innych, jakości. Ostatnio jednak byłem świadkiem rozmowy dwóch miejscowych kupców, że nasze Orzyskie targowisko, nie do końca jest przyjazne handlującym. Okazało się, że jest ono jednym z najdroższych w regionie, jeśli chodzi o opłaty za wjazd.


Każdy chce robić tanie i zdrowe zakupy. Każdemu zależy, aby mieć w domu najlepszy produkt za najniższą możliwą cenę. Na cenę produktu składa się bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest opłata za korzystanie z targowisk miejskich. Podczas wyborów prezesa koła PZW Orzysz, dwóch siedzących za mną panów (danych personalnych nie pamiętam), rozmawiało na ten temat. Jeden z nich zapytany, dlaczego już nie handluje na naszym targowisku, odpowiedział, że dlatego, iż tutaj są największe opłaty za wjazd. Dużo większe niż w Ełku, Mrągowie, Mikołajkach czy Piszu. Postanowiłem to sprawdzić i rzeczywiście okazało się, że taka jest prawda.
Poniższa tabela obrazuje koszty za wjazd na tereny targowisk miejskich:

ORZYSZ
Ciężarowe - 32 zł.
Dostawcze i osobowe - 19 zł.
Ciągnik lub stoisko - 21 zł. Stoisko
Z ręki - 13 zł.

EŁK
Ciężarowe - 21 zł.
Dostawcze i osobowe - 15 zł.
Ciągnik lub stoisko - 20 zł. ciągnik
Z ręki - 10 zł.

PISZ
Ciężarowe - 23 zł.
Dostawcze i osobowe - 17 zł. dostawcze ; 9 zł. osobowe
Ciągnik lub stoisko - 7 zł. ciągnik
Z ręki - 7 zł.

MRĄGOWO
Ciężarowe - 18 zł.
Dostawcze i osobowe - 12 zł. osobowe
Ciągnik lub stoisko - 8-14 zł.
Z ręki - 2 zł.

MIKOŁAJKI
Ciężarowe - 7,12 zł.
Dostawcze i osobowe - 7,12 zł.
Ciągnik lub stoisko - 11,07-15,18 zł. stoisko
Z ręki - 4,45 zł.

Tabela rzeczywiście pokazuje, że jesteśmy najdroższym miastem w regionie. Nie wiedzieć, czemu akurat Orzysz. Przecież najbogatsi ludzie tutaj nie mieszkają?!
Myślę, że takie koszty ograniczają ruch handlowców na naszym targowisku. Pewnie też handlowcy, chcąc zbilansować te koszty podwyższają cenę o kilkadziesiąt groszy. Niby niewiele, ale w wielu przypadkach budżety domowe, liczą każdy grosz. Najbardziej zadziwia fakt, że sprzedający z ręki płacą u nas najdrożej.
Ci ludzie to są głównie mieszkańcy naszej gminy i oni akurat powinni mieć stawki podobne do tych w Mrągowie, gdzie, jak widać umiejętnie troszczą się o swoich. Również to, co sprzedaje się z ciągnika czy stoiska u nas, w Orzyszu jest najdroższe. Myślę, że i w tym przypadku wielu handlujących to Nasi rolnicy, czy mali wytwórcy.
Ciekawe, czy nastąpi taka refleksja u naszych włodarzy i radnych, aby zadbać o swoich i obniżyć te ceny. Jest nadzieja, że skorzystają na tym również kupujący, a więc my wszyscy.
Warto dbać o swoich ludzi, w końcu z nich poniekąd żyjemy, bo u nas płacą podatki i nade wszystko są to nasi krajanie, o kogo wiec dbać, jak nie o swoich?!

Robert Kamiński


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ciekawe #1259443 | 217.96.*.* 2 gru 2013 11:51

  Należy zwrócić uwagę że większość handlarzy to przyjezdni pośrednicy =cwaniaczki a nie nasi rolnicy producenci. Targ raz w tygdniu przez 5 godzin więc niech płacą. w innych ginach handlują codziennie więc i tak więcej oddają do urzędu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aaa #1257259 | 80.50.*.* 29 lis 2013 17:12

  Podwoić albo i potroić opłaty za handel na targowicy. Gmina jest przecież biedna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. czytelnik #1256045 | 81.190.*.* 28 lis 2013 13:15

  wzruszające, może jeszcze trzeba dopisać, że Polska to dziki kraj

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)