środa, 3 marca 2021. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Tolerancja i otwartość na mniejszości narodowe

2013-10-23 11:24:13 (ost. akt: 2013-11-11 16:08:27)

Taki poważnie brzmiący cel miała nasza wyprawa do Tykocina, Kruszynian i Białegostoku.


W dniu 19 października 2013 roku przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich oraz Urzędu Miejskiego w Orzyszu uczestniczyły w kolejnej już wycieczce, tym razem na Podlasie. Zwiedzałyśmy położone na lewym brzegu Narwi zabytkowe miasteczko Tykocin, a w nim drugą co do wielkości zabytkową synagogę z 1642 roku. Następnie pojechałyśmy do miejscowości Kruszyniany, gdzie od 1679 roku mieszka mniejszość Tatarska. Tatarzy osiedlili się w Kruszynianach i Bohonikach, na mocy Przywileju Królewskiego Jana III Sobieskiego, który ofiarował im ziemię w podziękowaniu za pomoc w walkach z Turkami. Kolejnym etapem wycieczki był Białystok i seans filmowy. Obejrzałyśmy bardzo wzruszający film ,,Chce się żyć”. Ważnym elementem wyjazdu była ,,integracja autobusowa”. Humory dopisywały, pogoda również.
Ta wycieczka podobnie jak poprzednie służyła integracji środowiska wiejskiego. Była też formą podziękowania Kołom Gospodyń za ich zaangażowanie w organizację imprez na terenie naszej gminy.
Dzięki pracy kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich corocznie odbywają się Jarmarki Wielkanocne i Bożonarodzeniowe. Dożynki Gminne mają wspaniałą oprawę regionalną. Parapiknik zyskał na atrakcyjności poprzez stoiska wystawiennicze. Wspólnie realizujemy projekty, na które pozyskujemy środki unijne.
Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom:
- Firmie ,,Ambasador”
-Pani Iwonie Zyzik
-Panu Mariuszowi Kaczorowskiemu
-Panu Robertowi Kamińskiemu
-Panu Adamowi Borchet
-Pan Arkadiusz Gietek
oraz wszystkim naszym Przyjaciołom

Ewa Polkowska - Krupa


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB